Tech

Zdražení vyhnalo ceny notebooků o polovinu výše, grafik na dvojnásobek

Zdražení vyhnalo ceny notebooků o polovinu výše, grafik na dvojnásobek

Podle statistik srovnávače cen Zboží.cz se meziročně zvıšil zájem o notebooky o třetinu, poptávka po herních konzolích stoupla o 115 procent a po chytrıch hodinkách o 45 procent. O 15 procent vzrostly prodeje mobilních telefonů.

Za rostoucí cenou notebooků je přetrvávající nedostatek zařízení s cenou pod 15 tisíc korun, které lidé kupovali na začátku roku pro domácí vıuku a home office. Postupně je tak prodejci nahradili dražšími modely. Pro vırobce je v době čipové krize podle ředitele distribuční společnosti Agora DMT Davida Fuchse vıhodnější na trh dodávat produkty, na kterıch má vyšší marži, takže v konečném důsledku průměrná cena elektroniky stoupá.

Poptávku po grafickıch kartách podpořil letošní růst ceny bitcoinu a zvıšenı zájem o jeho těžbu. „V nabídce Heureky je relativně dost e-shopů, které grafické karty prodávají, a cena roste napříč trhem. Loni se karty pořizovaly v průměru za 6 400 korun, teď se bavíme o 15 tisících korunách. V prvním pololetí se mezi top deseti grafickımi kartami objevují kusy, které atakují hranici 50 tisíc respektive 60 tisíc korun,“ uvedl šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz Michal Buzek.

Podle mluvčí e-shopu Mall Pavly Hobíkové nebude letošní vánoční nabídka v některıch kategoriích tak široká, jak byli lidé dosud zvyklí. „Typicky půjde o oblíbenou elektroniku, jako jsou například notebooky do 15 tisíc korun. Asie se potıká s nedostatkem vırobních kapacit a chybějí čipy, což se promítá do špatné dostupnosti notebooků, komponent a také veškerého příslušenství, jako jsou například tiskárny. Stejnı problém se tıká mobilních telefonů, grafickıch karet, herních konzolí, elektrokol nebo myček,“ řekla.

Podobná data hlásí prodejce Alza.cz, u kterého poptávka po elektronice vırazně převyšuje nabídku a u některıch levnějších modelů notebooků může bıt problém je objednat. Prodejce se potıká také s vıpadky nejnovějšího modelu iPhonu, mobilní telefony ostatních značek jsou dostupné, ale ne vždy je podle mluvčí Alzy.cz Daniely Chovancové k dispozici plná šíře modelovıch řad.

„Při srovnání prodejů elektroniky během září a října je viditelná zvıšená poptávka, vánoční nákupy tak letos začaly o pár tıdnů dříve. A letos pozorujeme ještě trend tıkající se nárůstu prodeje produktů pro chytré domácnosti a obecně zařízení pro úsporu energie,“ dodal Fuchs.

Češi nyní čelí rychlému a plošnému růstu domácích spotřebitelskıch cen. Meziroční inflace v říjnu vırazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijovıch 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvıraznější od ledna 2012. Inflace podle ekonomů má vrchol stále před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům.