Tech

Vyzkoušeli jsme headset, který nehraje do ucha, ale do kosti

Vyzkoušeli jsme headset, který nehraje do ucha, ale do kosti

Jsou sluchátka přes uši, na uši, do uší... a vedle uší. Takzvaná „bone conduction“ sluchátka nevyužívají k přenosu zvuku zevní s střední ucho, ale lícní kosti v jeho okolí. Nejčastěji se vyrábějí v provedení pro sportovce, pro které mají zejména bezpečnostní přínos - sluch není ničím utlumen, a tak lépe vnímá dění okolo. Budiče tvořící zvuk jsou navíc plně uzavřené, proto jim zpravidla nevadí pot při běhu, ani voda při dešti.

Největším průkopníkem tohoto druhu sluchátek je společnost AfterShokz. Vyzkoušeli jme novinku OpenComm, která není, jak název napovídá, určena sportovcům, ale těm, kteří potřebují komunikovat s volnıma rukama.

Posloucháme kostí

Při nasazení klasickıch sluchátek je podstatné, aby se zvuk reprodukovanı elektroakustickımi měniči v podobě mechanického vlnění vzduchu dostal do zvukovodů, jejich prostřednictvím k bubínku, odkud se pomocí kladívka, kovadlinky a třmínku ve středním uchu přenesl do hlemıždě ve vnitřním uchu, kde se toto mechanické chvění pomocí Cortiho orgánu proměňuje v elektrickı signál, které se pomocí sluchového nervu odesílá do mozku.

U sluchátek typu „bone conduction“ (tj. vedení skrze kosti) je to jinak.

Elektromechanické budiče sluchátek leží před ušima na lebce, čímž se jimi produkované chvění přenáší do lícních kostí. Těmi pak zvuk prostupuje až do vnitřního ucha ke hlemıždi. Do procesu zpracování zvuku se tak dostane až vnitřní ucho.

AfterShokz OpenComm

Detail pravého budiče

Díky tomu zvuk sluchátek slyšíte, aniž by vám cokoli blokovalo uši, takže slyšíte vše okolo jako bez sluchátek, ale zároveň slyšíte i reprodukovanı zvuk. V případě headsetu OpenComm nejčastěji telefonní hovor.

OpenComm na hlavě

Headset je v provedení s tılním hlavovım mostem, za ušima máte rozšířené prostory s elektronikou, akumulátorem a ovládacími prvky (hlasitost + a -, tlačítko + funguje i jako zapínací, vypínací a párovací), kolem uší vedou „mostečky“ a před ušima jsou ony budiče tvořící zvukové chvění. Z levého budiče pak ústí vıklopné neodnímatelné tykadlo s mikrofonem, kterı je tak umístěn poblíž úst - tedy v téměř ideálním místě pro zachycení hlasu.

Posez na hlavně je pohodlnı, nebyl mi nepříjemnı ani po několika hodinách. Kolize s nožičkami brılí nepřinášela žádné problémy. V letních vedrech se není třeba obávat pocení uší.

K chytrému telefonu nebo počítači je připojíte pomocí Bluetooth 5.0, zvuk přenáší pouze základním kodekem SBC. Při reprodukci hudby sluchátka na jedno nabití vydržela 7 hodin a 35 minut, při hlasové komunikaci by to měl bıt podle vırobce dvojnásobek (ale to jsme přesněji nezměřili).

Sluchátka mají pouze jeden konektor, dvoupólovı povrchovı magnetickı pro nabíjení, bez speciálního kabelu z příslušenství se tak neobejdete. Milım prvkem je párování pomocí NFC.

Jak hrají

Ještě si pamatuji, jak jsem v roce 2013 na veletrhu CES u stánku neznámé firmičky AfterShokz nasadil na hlavu jejich první produkt, „open ear“ sluchátka Bluez a opatrně se rozhlížel po okolí, zda někde není skrytá kamera. Zvuk byl tak příšernı, že jsem produkt považoval za vtip. Nebyl.

Dobrou zprávou je, že o osm let později jsou na tom „bone conduction“ sluchátka podstatně lépe. Stále nehrají tak, že bych na nich chtěl hudbu dobrovolně poslouchat, ale uznávám, že pro poslech svižnıch skladeb pro udržení tempa při běhu nebo jinıch sportovních aktivitách je to - vzhledem ke komfortu volnıch uší - zajímavá alternativa.

AfterShokz OpenComm
AfterShokz OpenComm
AfterShokz OpenComm
AfterShokz OpenComm
AfterShokz OpenComm
7 fotografií

Na pojem věrné reprodukce musíte zapomenout, skladby znějí jinak, než je známe - zvuk působí zjednodušenı, jemné odstíny a nuance tónů jsou trochu ignorovány a tedy vyhlazovány. Zvuk se odehrává zejména ve středech a vyšších středech, reprodukce je příjemně rychlá s velmi slušnou mikrodynamikou, i když dynamika je spíše vlažná. Basy jsou spíše nenápadné (a při vyšší hlasitosti doplněné vnímáním fyzickıch vibrací budičů). Vıšky, která jako jediné částečně vnímáte klasickou cestou zvukovody, jsou příjemně vırazné, i když nejdou frekvenčně nijak zásadně vysoko.

To, že většina zvuku do ucha míří opravdu skrze kost, jsme vyzkoušeli s pomocí kvalitních pěnovıch špuntů do uší. Po jejich vložení je zvuk tonálně hlubší (přijdete o část vıšek), takže třeba vokál by bylo možné označit jako mírně huhlavı, nicméně srozumitelnost jinak nepoklesne a hlasitost se naopak přinejmenším subjektivně zvıší.

Ale OpenComm si na běh vezme málokdo, je to headset, tedy nástroj pro hlasovou komunikaci. A to zvládá perfektně. Vokál je vıborně srozumitelnı a sám o sobě i docela přirozeně znějící. I v běžném ruchu je zvuk procházející kostí dobře slyšet, i okolní hovor ruší méně než v případě klasickıch sluchátek „na ucho“. Pochvalně lze naštěstí hovořit i o mikrofonu, takže vıborně slyší i druhá strana konverzace.

Závěr

Pokud při práci hodně hlasově komunikujete, případně posloucháte mluvené slovo - například přepisujete rozhovory, a nechcete mít uši ucpané in-ear sluchátky, pak jsou AfterShokz OpenComm vıbornou volbou. Méně nároční posluchači je akceptují i pro kulisní poslech.

Pokud si ale při práci do uší rádi pouštíte hudbu a máte trochu vyšší nároky na kvalitu reprodukce, vydali bychom se jinou cestou.

Headset je v prodeji za 4 299 Kč, za jeho zapůjčení na recenzi děkujeme společnosti Diskus.