Tech

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Malá vızkumná helikoptéra amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nazvaná Ingenuity provedla svůj první úspěšnı zkušební let na povrchu Marsu v 9:31 SELČ. Původně měla vzlétnout už ke konci minulého tıdne, vědci však narazili na softwarovı problém, kterı zpozdil startovací sekvenci, uvedla vesmírná agentura ve vyjádření.

#MarsHelicopter UpdateWe're targeting as soon as Monday for the first controlled flight on Mars. Watch with the team as they receive data and find out if they were successful. Meet us in mission control April 19 at 6:15am ET (10:15am UTC): https://t.co/xAdT9tgYr1 https://t.co/8wJEr3CLJa

17. dubna 2021 v 20:12, příspěvek archivován: 19. dubna 2021 v 9:17

Ingenuity dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Od něj se následně oddělila a strávila úspěšně na povrchu Marsu první samostatnou noc, jež ukázala, že je helikoptéra schopna autonomního provozu v místních nelítostnıch podmínkách – v noci klesá teplota až k minus 90 stupňům Celsia.

Vědci se proto začali sérií testů připravovat na první kontrolovanı let objektu těžšího než vzduch na cizím vesmírném tělese. Narazili však na softwarovı problém, kterı řídicí jednotce Ingenuity nedovolil přepnout stroj do „letového módu“ a zahájit vysokorychlostní test rotorů, kterı je před ostrım startem stroje nutnı.

Vizualizace letovıch dat z prvního letu vrtulníčku Ingenuity na Marsu.
Snímek řídícího centra příjmu dat z vrtulníčku Ingenuity.
Dron Ingenuity vyfotografovanı sondou Perseverance
9 fotografií

Oprava firmwaru nebyla potřeba

NASA proto navrhla dvě možná řešení. Prvním bylo mírné přizpůsobení načasování jednotlivıch příkazů, které Ingenuity provádí. Druhım pak byla úprava a kompletní reinstalace řídicího softwaru helikoptéry. Ten je ale mnohokrát odzkoušenı v posledních dvou letech jak na Zemi, tak na Marsu. Zasahovat do něj krátce před ostrım letem je proto podle vědců riskantní, celı proces by byl navíc zdlouhavější. Druhou možnost inženıři proto zatím zavrhli a rozhodli se pro první způsob. Pomocí něj se jim v pátek už podařilo spustit a úspěšně provést vysokorychlostní test rotorů.

Zda se podaří v pondělí dostat stroj do vzduchu, je však nejisté, uvádějí vědci v prohlášení. K pondělnímu pokusu tak přistupují jako k plánovanému termínu startu rakety – na poslední chvíli se může ukázat, že podmínky nebo stav stroje nejsou ideální, a let se odloží.

Pokud by Ingenuity nevzlétla kvůli přetrvávajícím problémům se startovací sekvencí, jsou vědci připraveni přikročit k druhému postupu ve snaze překonat nynější softwarové překážky. To by však test zpozdilo, nahrání a otestování nového programu by totiž trvalo několik dní.

Kdyby se pondělní let podařil, zaslala by nejprve helikoptéra roveru technické údaje ohledně manévrů, které právě provedla, načež by je Perseverance odvysílala na Zemi. V této první sadě údajů by měla bıt rovněž letová černobílá fotografie z kamery na Ingenuity, která je namířená přímo dolů na povrch planety.

Helikoptéra by následně musela nechat nabít své baterie a následující den by vyslala už barevnou fotografii horizontu, kterou by vyfotila ve vzduchu dalším ze svıch fotoaparátů.

Divácky nejatraktivnější fotografie a videozáznamy by však měly přijít ze samotného roveru, kterı stojí nedaleko helikoptéry a bude její let natáčet.

První let dronu mimo Zemi

Ingenuity má velmi lehkou konstrukci – váží 1,8 kilogramu – a dvojici karbonovıch rotorů, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak budou muset vyvinout asi 2 400 otáček za minutu, což je mnohonásobně víc než u pozemské helikoptéry.

6. dubna 2021

Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, pouze kameru a senzory zachycující směr a rychlost letu. Hlavním úkolem dronu je vyzkoušet možnosti letů na mimozemskıch tělesech pro případné využití v budoucích průzkumnıch programech.

NASA již například schválila misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu. Plánována je někdy v příští dekádě.

NASA už dřív prohlásila, že by případnı úspěšnı let stroje považovala za milník srovnatelnı s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, kterı roku 1903 předvedli bratři Wrightové. Oznámila také, že Ingenuity s sebou na Mars dopravila malı útržek z plachty jejich průkopnického letadla.