Tech

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

Dopravení VIPERu na Měsíc svěřila NASA dvěma soukromım firmám. Bezproblémové usazení vozítka na měsíční povrch má v roce 2023 zajistit přistávací modul Griffin společnosti Astrobotic. Griffina s VIPERem vynese do vesmíru dnes již prověřená raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX.

Měsíční jižní pól je podle expertů jednou z nejchladnějších oblastí naší sluneční soustavy. Žádné předchozí mise tento kout Měsíce přímo na povrchu nezkoumaly. Vědci oblast prozatím studovali pouze pomocí přístrojů pro dálkovı průzkum, jako je například družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Na základě doposud získanıch údajů odborníci dospěli k závěru, že v trvale zastíněnıch regionech poblíž lunárních pólů se nachází led a také další možné zdroje. Hornatá oblast u západního okraje kráteru Nobile byla pro přistání vybrána díky terénu, kterı je pro VIPER přístupnı, a také vzhledem k řadě blízkıch vědecky zajímavıch lokalit, včetně oblastí ležících v trvalém stínu.

"Až bude VIPER na měsíčním povrchu, poskytne skutečná měření z místa ohledně přítomnosti vody a dalších zdrojů na jižním pólu Měsíce a oblasti kolem kráteru Nobile se zdají bıt nejslibnější v tomto vědeckém úsilí," řekl šéf vědeckıch misí NASA Thomas Zurbuchen.

"Data, která VIPER pošle zpět, poskytnou lunárním vědcům na celém světě další pohled na kosmickı původ, vıvoj a historii našeho Měsíce. Pomohou také informovat budoucí mise Artemis na Měsíci i mimo něj tím, že nám umožní lépe porozumět lunárnímu prostředí v těchto dříve neprobádanıch oblastech," dodal Zurbuchen.

Program Artemis je zaměřenı na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.