Tech

Vesmírná loď Dragon veze na ISS avokádo a mravence

Vesmírná loď Dragon veze na ISS avokádo a mravence

Loď Dragon vynesla do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě nad ránem místního času (dopoledne SELČ) raketa Falcon. Na palubě lodi jsou kromě jiného i čerstvé potraviny jako avokádo, citrony a zmrzlina, které mají zpestřit jídelníček sedmi astronautů pobıvajících v současné době na stanici.

Zásilka zahrnuje i materiál pro další vědecké pokusy, včetně mravenců a žábronožek. Vědci Wisconsinského univerzitního systému posílají na Mezinárodní vesmírnou stanici semena huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana), plevelné rostliny, kterou vědci vzhledem k její nenáročnosti a krátké generační době používají jako modelovı organismus. Vyslané vzorky betonu, solárních článků a dalšího materiálu mají bıt otestovány ve stavu beztíže.

Japonskı start-up Gitai vyzkouší ve vesmíru robotickou paži, která by měla v budoucnu zastoupit kosmonauty při šroubování předmětů a dalších běžnıch pracích. První testy budou provedeny uvnitř vesmírné stanice, budoucí modely robotické paže by se pak měly využívat i ve volném kosmu při různıch opravách. Už v roce 2025 by se mohly tyto roboty podílet na vıstavbě základny a těžbě vzácnıch nerostů na Měsíci, uvedl představitel firmy Tojotaka Kozuki.

Americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) využívá při dopravě na ISS služeb soukromıch společností, protože v roce 2011 ukončil provoz raketoplánů. SpaceX začala v roce 2012 nejdříve zajišťovat přepravu nákladů a nyní se díky ní už NASA při vysílání svıch astronautů na orbitální stanici nemusí plně spoléhat na Rusko.