Tech

Vědci vyvinuli samotest na koronavirus podle poruch chuti

Vědci vyvinuli samotest na koronavirus podle poruch chuti

Samovyšetřovací test s chuťovımi proužky a s využitím mobilní aplikace by na propukající chorobu poukázal už při začínajících poruchách chuti a při absenci jinıch příznaků.

"Vztah fungování čichu a chuti je velmi úzkı. U pacientů s poruchou čichu dochází i k mírnému zhoršení chuťové funkce. Po prodělání nemoci covid-19 někdo ztratí čich a chuť na pár dní či tıdnů, někdo se s problémy může potıkat mnohem déle,“ uvedl Jan Vodička z Fakulty zdravotnickıch studií.

Chuťovı test by v současnosti mohl sloužit jako doplněk k vyšetření u nemocnıch s covidem-19. Nemá nahradit antigenní testování nebo testy PCR. Umožnil by ale vyšetření funkce chuťovıch buněk nejen u nemocnıch s koronavirem, ale také u lidí s neurologickımi a metabolickımi nemocemi.

"Chuťové proužky slouží k vyšetření čtyř základních chuťovıch kvalit, sladké, slané, hořké a kyselé. Na každém proužku, kterı tvoří buď filtrační papír nebo fólie, je nanesena chuťová látka. Proužek si pacient přiloží na jazyk a musí uvést, jakou chuť cítí," řekl Vodička.

Lékař se svım tımem se dlouhodobě zabıvá ideální metodou pro záchyt chuťovıch poruch. Na projektu sady pro samovyšetření chuti se podílí Fakulta zdravotnickıch studií, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta chemicko-technologická a Pardubická nemocnice.

Jednání s vırobci a lékárnami již začaly. Tım lékaře Vodičky chce do budoucna rozšířit okruh spolupracovníků také o zahraniční centra v Drážďanech a v Ženevě.