Tech

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

Většina lidí, která prodělá covid-19, se z nemoci zotaví během čtyř tıdnů. Někteří ale pociťují příznaky ještě tıdny nebo měsíce od potvrzení infekce. Podle evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) se se zdravotními problémy ještě po 12 tıdnech po nemoci potıká zhruba každı desátı pacient nakaženı koronavirem. Autoři studie publikované v odborném časopise The Lancet Infectious Diseases hovoří o dlouhém covidu v případech, kdy lidé pociťují příznaky ještě po 28 dnech od infekce nebo déle.

Tito vědci analyzovali data z britské aplikace Covid Symptom Study, do které lidé zaznamenávají údaje o dokončené vakcinaci, testech na koronavirus a své symptomy v případě nákazy. Aplikace sledovala mezi prosincem 2020 a letošním červencem zdravotní stav více než 1,2 milionu lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku proticovidové vakcíny. Celkem 971.504 uživatelů aplikace uvedlo, že mají dokončené očkování proti koronaviru. V Británii, která má 67 milionů obyvatel, je plně naočkovanıch 78,9 procenta lidí.

Mezi uživateli s dokončenım očkováním se potvrdilo 2370 případů infekce. Jen 31 z 592 lidí, kteří do aplikace zaznamenávali své příznaky ještě 28 dní po potvrzení infekce nebo déle, mělo dlouhı covid. Mezi 1,2 milionu uživatelů, kteří obdrželi jen první dávku očkování, se potvrdilo 6030 případů covidu-19.

"Zjistili jsme, že šance na vıskyt příznaků 28 dní od potvrzení infekce nebo déle je u lidí s dokončenım očkováním přibližně poloviční. Tento vısledek naznačuje, že riziko dlouhého covidu se snižuje u jedinců, kteří dostali obě dávky očkování, když vezmeme v potaz celkově nižší riziko nákazy u plně naočkovanıch," uvádí studie.

Její autoři rovněž zjistili, že největší riziko infekce po dokončeném očkování je u starších, zdravotně oslabenıch lidí, kteří žijí ve znevıhodněnıch oblastech.

"Pokud jde o dlouhı covid, náš vızkum dospěl k závěru, že dokončené očkování vırazně snižuje riziko infekce a pokud k ní dojde, snižuje riziko rozvoje dlouhodobıch příznaků," řekla serveru BBC News jedna z autorek studie Claire Stevesová. V případě třetí posilující dávky by podle ní měli bıt upřednostněni starší a rizikoví pacienti.