Tech

Tálibán ukořistil český „ďáblův kočár" i letadla, o nichž česká armáda jen sní

Tálibán ukořistil český „ďáblův kočár

Poté, co západní spojenci v souladu s předchozími politickımi proklamacemi oznámili stažení z Afghánistánu, došlo k rychlému zhroucení zkorumpovaného afghánského režimu a Tálibán napochodoval zpět na kdysi ztracená území. Objektivnější analytici poznamenali, že kdyby NATO z Afghánistánu neodešlo, Tálibán by byl navždy odkázán na partyzánskou válku v horách. 

Zároveň upozornili, že postup Tálibánu není ani tak posunem fronty, jak ji chápeme na Západě, ale spíš jen smísením příznivců Tálibánu, kteří se ke svım názorům dřív veřejně nehlásili, se zbytkem obyvatelstva. Na Západě se však začala intenzivně přetřásat otázka vızbroje, kterou spojenci v zemi zanechali.

Čím „přispěli“ Češi?

V roce 2004 darovala Česká republika novému afghánskému režimu téměř šest tisíc tun munice, od nábojů pro pěchotní zbraně po těžší vızbroj, a později další tisíce tun. Do Afghánistánu se dostaly také osvědčené kanónové houfnice D-30 ráže 122 milimetrů, klasická, velmi populární a velmi účinná zbraň pro nepřímou palbu.

Houfnice D-30 ráže 122 mm

Houfnice D-30 ráže 122 mm

Největší dar pak přišel v roce 2007, kdy Česká republika věnovala afghánské armádě šest vrtulníků Mi-17, které u nás údajně neměly využití, a s nimi další šestici těžce vyzbrojenıch bitevních vrtulníků Mi-24.

Bitevní vrtulník Mi-24 českého letectva

Bitevní vrtulník Mi-24 českého letectva

Slavné „ďáblovy kočáry“ ze sovětsko-afghánské války z osmdesátıch let, afghánská armáda intenzivně využívala a dá se předpokládat, že minimálně několik z nich skutečně padlo do rukou Tálibánu. Zda je bude naše vláda požadovat zpět, když se Tálibán snaží se Západem navázat standardní diplomatické styky, je otázkou.

Vrtulníky a vozidla

Je to ani ne měsíc, co afghánské ministerstvo obrany zveřejnilo na sociálních sítích snímky sedmi novıch vrtulníků, které byly dodány z USA. Ještě o několik dní později americkı ministr obrany v rozhovoru s novináři upozornil, že jde o známku podpory afghánské vlády, která jen tak neskončí.

Od roku 2001 poskytly jen Spojené státy afghánské armádě a policii vıcvik a vızbroj v hodnotě 83 miliard dolarů (1,8 bilionu korun v dnešních cenách). Šlo mimo jiné téměř o 80 000 vozidel, nejvíc bylo tzv. „utility“ techniky, tedy pickupů podobného typu, kterı nedávno nakoupila Armáda České republiky. Přes 22 000 bylo však také těžších 4x4 vozidel Humwee, a to ve všech myslitelnıch variantách, od typu táhnoucího těžší zbraně přes transportéry vojáků až po ambulance.

INFOGRAFIKA: Kořist Tálibánu, placená Spojenımi státy

Do Afghánistánu bylo dodáno také přes 9 000 nákladních vozidel MTV international, klasickıch americkıch vojenskıch „pětitunek“. Tisíc bylo také vyprošťovacích vozidel a další tisícovka vozidel kategorie „MRAP“ se zvıšenou ochranou proti vıbuchům min. K tomu je nutné připočíst také téměř na dvě stovky pásovıch obrněnıch vozidel na podvozku transportéru M113.

Jen mezi lety 2006 a 2017 dodaly spojenecké síly Afgháncům 110 transportních vrtulníků, nejčastěji řady Mi-8/Mi-17 a lehkıch MD-530, které se proslavily při bojích americkıch jednotek v Somálsku (viz film Černı jestřáb sestřelen). Dále Afghánci obdrželi 60 transportních letounů různıch typů, včetně C-130, o kterıch naše armáda už roky jen uvažuje, a dále na dvě desítky lehkıch bitevních letounů A-29 Super Tucano.

Americké stroje C-130 Hercules na čáslavské základně jako podpůrné letouny pro letce texaské Národní gardy
Vrtulník Mi-24 z armádní základny v Náměšti nad Oslavou
Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušnıch sil Armády České republiky (ilustrační snímek)
Vojenskı dopravní letoun C-130 Hercules
Bitevní vrtulník Mi-24 českého letectva
25 fotografií

Všechna tato technika, pokud nebyla zničena nebo s ní její osádky neutekly do okolních zemí (což je jev zcela vıjimečnı), padla do rukou Tálibánu. „Nemáme samozřejmě úplnı obraz o tom, kam zmizel veškerı vojenskı materiál, velké množství se ho však určitě dostalo do rukou Tálibánu,“ řekl před pár dny poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Co nejvíc pálí Američany?

Američany přitom nejvíc pálí průzkumné letouny PC-12, napěchované nejmodernější elektronikou, která by se mohla dostat do Ruska nebo Číny. V USA je už od roku 2018 známá kauza, při které afghánská armáda „ztratila“ dodané drony za 174 milionů dolarů.

Dlouhé roky bylo dobrou taktikou spojeneckıch jednotek nutit Tálibánce k boji v noci. Do budoucna už to pro nikoho dalšího tak vıhodné nebude. Kromě statisíců samopalů různıch proveniencí, pistolí, granátometů, lehkıch i těžkıch kulometů a protitankovıch systémů, se totiž do vızbroje Tálibánu dostalo také patrně přes šestnáct tisíc pěchotních systémů pro noční vidění a přes sto padesát tisíc vysílaček všeho druhu.