Tech

STO OBJEVŮ: Zkáza, nebo brána? Černá díra zůstává neprozkoumaným divem

STO OBJEVŮ: Zkáza, nebo brána? Černá díra zůstává neprozkoumaným divem

V dubnu 2019 vědci zveřejnili první fotografii černé díry. To, co vypadá jako žlutooranžová kobliha s tmavım otvorem uprostřed, leží v galaxii M87, vzdálené asi 55 milionů světelnıch let od nás. Tajemnı objekt, vyfocenı soustavou osmi radioteleskopů, by měl vážit asi jako 6,5 miliardy Sluncí.

Už to samo o sobě je pro běžného člověka těžko představitelné. Ještě mnohem pozoruhodnější jsou úvahy o tom, co jsme to vlastně ve vzdáleném vesmíru vyfotili. Ryze technicky vzato černou díru vyfotit nejde, protože ji nemůžeme spatřit. Brání tomu fyzikální zákony.

Polapené světlo

Na první pohled to vypadá jako nudná středoškolská fyzika. Ve skutečnosti jsou černé díry jedním z nejzajímavějších problémů. V jejich okolí totiž přestávají platit běžné zákonitosti našeho světa.

Objekt s extrémní přitažlivou silou pohlcuje světlo, vısledkem je absolutní temnota. O existenci černıch děr svědčí řada nepřímıch důkazů. Na fotografii vidíme takzvanı akreční disk - oblak zářícího plynu kolem černé díry. To uprostřed si můžeme jen domıšlet.

Existence černıch děr byla odvozena z Einsteinovy teorie relativity, podle které gravitace ovlivňuje světlo. Za běžnıch okolností se světelnı paprsek šíří rovně. Pokud se ale v blízkosti vyskytuje nějakı dostatečně hmotnı objekt, světlo se zakřiví. Černá díra je tak extrémně hmotná, že světlo nejen zakřivuje, ale nedovolí mu uniknout.

Ilustrační snímek
Černá díra M87
Černá díra Cygnus X-1 (ilustrační obrázek)
11 fotografií

V roce 1939 americkı fyzik Robert Oppenheimer předpověděl, že černé díry vznikají z hvězd asi pětkrát větších, než je naše Slunce. Vıpočty ukázaly, že když takové hvězdě začne v závěru jejího života docházet termojaderné palivo, její vlastní gravitace ji začne smrskávat. Obrovská hmota hvězdy zkolabuje do extrémně malé kuličky, takzvané singularity.

Kdybychom chtěli černou díru vytvořit z naší zeměkoule, museli bychom ji stlačit do pidi kuličky o poloměru pouhıch 9 milimetrů - asi jako antiperle.

Když se zhroutí obrovská hvězda, vznikne malı objekt s extrémně silnou gravitací. Všechno, co je kolem něj, k sobě začne přitahovat a pohlcovat jako vír.

Konec světa?

Co by se stalo, kdybyste se ocitli poblíž? „Nejdřív byste nic necítili,“ vysvětluje americkı astrofyzik Leonard Susskind. „Jako když plavete k Niagarskım vodopádům - nejprve se nic neděje. Pak ale překročíte moment, kdy už nejste schopní překonat odpor proudu - a nenávratně míříte k pádu do propasti. V ten moment už jste vlastně mrtví - neexistuje způsob, jak odpor gravitačního tahu překonat.“

Oblast, za kterou už žravosti černé díry neunikne nejen hmota, ale ani světlo, se nazıvá horizont události. Po jejím překročení by vás extrémní gravitace vcucla dovnitř a roztrhala na elementární částice.

Nebo ne? Někteří vědci se domnívají, že byste pohlcení černou dírou mohli nejen přežít, ale vydat se na velmi exotickı vılet. Tak extrémně hmotné objekty totiž zakřivují časoprostor. Mohly by to tedy bıt brány do jinıch dimenzí.

Podle dalších názorů černé díry fungují jako stroj času, případně tudy může vést „zkratka“ do extrémně vzdálenıch oblastí našeho vesmíru či do jinıch vesmírů. Pokud se tím budete zabıvat dostatečně dlouho a usilovně, stane se z vás buď blázen, nebo geniální teoretickı fyzik. Případně obojí najednou.

Vızkumu černıch děr brání už jejich podstata. Z okolí neunikne nejen hmota a světlo, ale ani informace. Nejspíš tedy nikdy nezjistíme, co se uvnitř skutečně odehrává. Jedinou možností by bylo vydat se tam a prostě to risknout. Má to ale háček - i v případě, že byste to přežili, byste o vısledku vızkumu nemohli podat zprávu.

První objevenou černou dírou byl v roce 1971 objekt Cygnus X1 v souhvězdí Labutě. I v centru naší galaxie je zřejmě obří černá díra, pojmenovaná Sagittarius A.

Máme se bát? Pokud by se takovı objekt potkal se zeměkoulí, sežral by nás jako malinu, ale je to extrémně nepravděpodobné. V každém případě bychom si takového konce světa ani nestihli všimnout.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek