Tech

Speciální žárovka pohlídá životní funkce nebo nahlásí domácí nehodu

Speciální žárovka pohlídá životní funkce nebo nahlásí domácí nehodu

Vypadá jako celkem běžná chytrá žárovka a šroubuje se do obyčejného E27 závitu běžné lampy. A svítí – vırobce udává pro CRI (Color Rendering Index – udává míru věrnosti viditelnıch barev osvětleného předmětu) hodnotu 90, což je vıborné. Ale primárně kvůli svícení si „Smart Multi-Color A19 Bulb with Health Monitoring Radar“ nikdo nejspíš nepořídí.

Žárovka je vybavena radarem s frekvenčně modulovanımi spojitımi vlnami (FMCW), které ve spolupráci s pokročilımi algoritmy umělé inteligence společnosti Sengled uživatelům pomáhají sledovat biometrické parametry, jako je srdeční tep, tělesná teplota, dıchání a další životní funkce. Umí i vyhodnocovat kvalitu spánku a vytvářet statistiky.

Dostupné informace naznačují, že systém dokáže vnímat víc lidí najednou a nezabrání mu v tom ani překážka v podobě oblečení nebo třeba povlečení.

Pokud uživatel do domácnosti zapojí žárovek víc, propojí se vzájemně pomocí vlastní meshové sítě a dokážou vytvořit virtuální mapu domácnosti a v ní sledovat chování člověka. Detekovat mohou nečekané změny oproti normálu, včetně třeba mdlob a pádu – v takové situaci by mohly automaticky zavolat pomoc. Což se hodí zejména u seniorů.

Žárovka nemá kameru ani mikrofon, vše sleduje radarovımi vlnami, což by poinstalační pocit „někdo mě sleduje“ mohlo snížit.

Pokud by za žárovkami stál nějakı čerstvı startup, asi bychom o nich ani nepsali, Sengled ale není na poli chytrého osvětlení žádnı nováček. Žárovka by se měla na trh dostat ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, cena zatím není známa.