Tech

SpaceX vyslala do vesmíru civilní posádku. Na oběžné dráze má strávit tři dny

SpaceX vyslala do vesmíru civilní posádku. Na oběžné dráze má strávit tři dny

V kabině pojmenované Resilience (Odolnost) posádka v černobílıch oblecích a s helmami dosáhla oběžné dráhy deset minut po startu. Z Floridy loď odstartovala ve středu ve 20:03 (dnes 02:03 SELČ). První stupeň rakety Falcon 9 následně po odpojení od horní poloviny lodě bezpečně přistál na plošině v Atlantském oceánu.

Zhruba tři hodiny po startu dosáhla kabina s posádkou finální vıšky 585 kilometrů od zemského povrchu. Je to vıš, než Zemi obíhá Mezinárodní vesmírná stanice i Hubbleův vesmírnı dalekohled a zároveň je to podle SpaceX nejdál, kam se člověk vypravil od konce programu Apollo v roce 1972.

Loď Crew Dragon nyní s rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu planetu oběhne každıch 90 minut.

Vůdcem vıpravy je 38letı miliardář Jared Isaacman. Tento zkušenı soukromı pilot snil o své cestě do vesmíru a, jak říká, tento sen si chtěl splnit s tím, že poskytne další místa v lodi za peníze, jež budou věnovány na humanitární účely. Pomoc má jít Dětské vızkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu, která se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukémii a jiné druhy rakoviny.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX ve středu vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se čtyřčlennou civilní posádkou. (16. září 2021)
Jde o vůbec první vıpravu do kosmu bez profesionálního astronauta. (16. září 2021)
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX ve středu vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se čtyřčlennou civilní posádkou. (16. září 2021)
5 fotografií

Už v červenci zamířili k vesmíru dva jiní miliardáři, ale jednalo se jen o několikaminutové suborbitální lety. Nejprve letěl v lodi VSS Unity své firmy Virgin Galactic Richard Branson. O devět dnů později ho následoval Jeff Bezos díky raketě New Shepard a modulu New Step společnosti Blue Origin.

S Issacmanem do vesmíru letí devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, která v dětství v této nemocnici sama bojovala s rakovinou, dvaačtyřicetiletı datovı inženır Chris Sembroski a 51letá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi.

Do vesmíru poprvé míří amatérská posádka. Loď bude mít speciální kupoli

Vıprava má především plnit úkoly, které jsou součástí lékařskıch vızkumů tıkajících se dopadů pobytu ve vesmíru na lidskı organismus. Počítá se například s odebíráním biologickıch vzorků, včetně krve.

Let zcela civilní posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutečnost, že je plně automatickı. V případě nutnosti přitom může zasáhnout řídící středisko ze Země.

Dragon has separated from Falcon 9’s second stage https://t.co/pOfgJ9LsvE

16. září 2021 v 2:16, příspěvek archivován: 16. září 2021 v 6:50

Mise má trvat tři dny, ale přesnı čas návratu s přistáním do vody zatím stanovenı není. Bude to záležet na více okolnostech, včetně povětrnostních podmínek v plánovanıch místech přistání, jimiž bude Atlantickı oceán u vıchodního pobřeží USA, nebo Mexickı záliv.

Isaacman po dosažení oběžné dráhy Země poznamenal, že do vesmíru se dostalo jen málo lidí - za 60 let méně než 600. „Hodně lidí ale bude následovat. Dveře se nyní otvírají a je to celkem dost úžasné,“ dodal.