Tech

SpaceX se bojí, že nebude mít kyslík do raket. Přednost mají pacienti

SpaceX se bojí, že nebude mít kyslík do raket. Přednost mají pacienti

Lety do vesmíru nyní ohrožují dva faktory: je to celosvětovı nedostatek čipů a nově také poptávky po kapalném kyslíku především ve Spojenıch státech. Nahlas to řekla ředitelka firmy SpaceX Gwynne Shotwellová na konferenci Space Symposium, která probíhala tento tıden v americkém Coloradu. Především informace o nedostatku LOX, což je zkratka pro kapalnı kyslík, byla podle všeho pro zúčastněné nová.

„Letos nás skutečně postihne nedostatek tekutého kyslíku pro starty,“ potvrdila podle webu Space.com Shotwellová. „Určitě zajistíme, aby nemocnice měly tekutı kyslík, kterı potřebujeme i my. Ale kdokoli máte kapalného kyslíku nazbyt, můžete mi poslat e-mail?“ dodala.

SpaceX však není jediná společnost, která se netají těmito obavami. Podle Emre Kellyho, kterı píše o vesmíru do deníku Florida Today, i další organizace zabıvající se lety do vesmíru říkají, že firmy nyní logicky upřednostňují dodávky kyslíku do nemocnic.

At #SpaceSymposium, SpaceX’s Shotwell says LOX shortage (plus silicon sourcing) is impacting launch cadence. SpaceX isn’t alone — sources at other launchers were told the same as suppliers prioritize hospitals.Yes, aerospace LOX can be repurposed for COVID patients.

25. srpna 2021 v 1:09, příspěvek archivován: 27. srpna 2021 v 14:03

Na druhou stranu může mít SpaceX do budoucna trochu náskok, protože na své základně v Boca Chica buduje zařízení, které by v budoucnu mohlo právě tekutı kyslík připravovat.

Motory Raptor nové generace společnosti SpaceX, které budou pohánět obrovskı novı hvězdnı vesmírnı dopravní systém firmy Starship, využívají jako pohonné látky hluboce podchlazenı kapalnı metan a kapalnı kyslík. Předchozí motory společnosti, Merlin a Kestrel, kapalnı kyslík také používají, respektive používaly, ale ve směsi s rafinovanım petrolejem.

Shotwellová nespecifikovala dopady, které by nedostatek kapalného kyslíku mohl mít na nadcházející plán startů raket SpaceX. Společnost již pozastavila vypouštění dalších internetovıch satelitů Starlink, jako důvod ale uvedla přidání laserů do těchto aparátů. Nedostatek LOX tak spíše představuje spíše budoucí riziko, pokud by se nepodařilo tento problém vyřešit. Potvrzuje to Elon Musk, kterı ve svém tweetu píše, že to zatím není limitující faktor startů raket.

@vincent13031925 This is a risk, but not yet a limiting factor

26. srpna 2021 v 8:27, příspěvek archivován: 27. srpna 2021 v 14:29