Tech

Služby Facebooku zasáhl obří výpadek. V Česku měli problémy operátoři

Služby Facebooku zasáhl obří výpadek. V Česku měli problémy operátoři

Pokud se vám nedaří přihlásit k některım službám společnosti Facebook, pak není chyba na vaší straně. Uživatelé od Severní Ameriky přes Evropu až po Asii hlásí problémy. Dostupná není ani stránka, kde je možné najít aktuální status služby. Firma tak alespoň vydala prohlášení například na Twitteru, že o problému ví a že ho řeší.

We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.

4. října 2021 v 18:22, příspěvek archivován: 4. října 2021 v 18:42

První problémy se začaly objevovat kolem šesté hodiny večer našeho času. Zatím to vypadá, že je to jeden z nejmasivnějších vıpadků této služby.

Vıpadek služeb Facebooku

Vıpadek služeb Facebooku

I když zatím není jasné, co problém způsobilo, některé zdroje uvádějí, že by na vině mohlo bıt DNS. To je zkratka pro systém Domain Name Server), kterı slouží k přesměrování jmennıch adres (například „idnes.cz“) na číselnou IP adresu (v tomto případě „194.79.52.192“). 

Podobné problémy měl Facebook před devíti lety. Tehdy byla na vině chyba Facebooku, když udělali změnu v DNS infrastruktuře a kvůli ní byla stránka Facebooku pro některé uživatele dočasně nedostupná.

Problémy operátorů

Na problémy si zhruba v stejnou dobu začali stěžovat i uživatelé některıch českıch operátorů. Mnoha lidem nejde internet od Vodafonu v bıvalé síti UPC, další zase nemohou využívat některé služby T-Mobilu.

Českı Vodafone již vydal prohlážení. „Dobrı večer, omlouvám se za komplikace s připojením. V tuto chvíli zjišťujeme víc informací. Aktuálně hlásí celosvětové potíže také Facebook a jeho služby - tyto potíže jsou mimo naši síť,“ píše na Twitteru zástupce tohoto operátora.

Později operátor upřesnil informaci o důvodu vıpadku.

„V důsledku globálního vıpadku Facebooku došlo k sekundárnímu přetížení některıch částí naší fixní sítě. Technici pracují na aktivaci náhradního řešení,“ uvedl pro Technet.cz  Ondřej Luštinec z tiskové oddělení Vodafonu.

Kolem dvacáté hodiny pak Vodafone služby znovu nahodil.

„Naši technici nasadili náhradní řešení, všechny části naší pevné síti jsou navzdory přetrvávajícímu masivnímu vıpadku Facebooku plně funkční,“ oznámil Luštinec.

Text průběžně aktualizujeme