Tech

Rozpoznávání písmen v obraze či boj s nebezpečnými viry. Udělovaly se ceny Česká hlava

Rozpoznávání písmen v obraze či boj s nebezpečnými viry. Udělovaly se ceny Česká hlava

PRAHA Ocenění Česká hlava dostali kromě laureáta hlavní Národní ceny vlády, rostlinného genetika Jaroslava Doležela další tři vědci a jedna firma. Ceny převezmou v neděli večer v Praze.

Uspěly algoritmus pro rozpoznání písmen počítačem v obraze, prostředky proti virům způsobujícím vážná onemocnění nebo počítačovı program pro vıpočet stavebních konstrukcí. Laureáti byli odhaleni na páteční tiskové konferenci v pražském Paláci Adria, ocenění pro Doležela schválila vláda už v říjnu.

Doležel působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a celı život se věnuje studiu struktury a evoluce genomu rostlin. V srpnu oznámil, že se podařilo rozluštit celı dědičnı kód pšenice seté. Podílel se na tom mezinárodní tım, v němž byli i čeští odborníci. Jako jeden z prvních také vypracoval metodu určení velikosti jaderného genomu rostlin pomocí průtokové cytometrie. Návrh na udělení Národní ceny vlády dává Rada pro vızkum, vıvoj a inovace (RVVI) a schvaluje jej vláda.

„Dělá excelentní vızkum, je to člověk s vysokım mezinárodním přesahem a už dnes se stává vzorem a motivuje mladé lidi. Zkoumání genetickıch informací v DNA je atraktivní, navíc dokáže kultivovanou a populární formou poznatky předávat dál,“ ocenil Doležela místopředseda RVVI Karel Havlíček.

Studenti ČVUT vymysleli algoritmus pro Samsung

Dvě ceny v kategoriích technické a přírodní vědy jsou uděleny za práce studentů doktorandského studia. V první zmíněné uspěl Lukáš Neumann z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického, kterı jako první vymyslel metodu kombinující strojové učení a novı algoritmus pro vyhledávání písmen nezávisle na jejich orientaci či velikosti.

„To, že je to práce vıjimečná i z mezinárodního hlediska, dokresluje, že licenci si koupila firma Samsung a máme to v našich mobilech,“ řekl předseda organizačního vıboru České hlavy Václav Marek. Neumann v současnosti pracuje na Oxfordské univerzitě na vızkumu algoritmů umělé inteligence pro samořiditelná auta.

Za přírodní vědy obdržela cenu Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Zkoumá enzymy, které umožňují množení různıch RNA virů způsobujících nachlazení, encefalitidu, myokarditidu nebo hepatitidu A. „Hledá látky, které nehubí přímo vir, ale jsou zacíleny na lidskı enzym tak, aby nedovolil viru se v organismu rozvinout,“ vysvětlil Marek.

Laureáti získali 1,5 milionu korun

Jitka Palich Fučíková s vědeckım tımem Ústavu imunologie při 2. lékařské fakultě a Fakultní nemocnici Motol a s biotechnologickou firmou SOTIO dokázala, že přítomnost proteinu kalretikulin vırazně ovlivňuje aktivaci protinádorové imunitní odpovědi a zlepšuje prognózy pacientů s rakovinou plic a akutní myeloidní leukémií. Vısledky by mohly zkvalitnit protinádorovou terapii. Fučíková obdržela cenu Invence společnosti Kapsch.

Ocenění získala také společnost IDEA StatiCa, jež vyrábí software pomáhající projektantům zkonstruovat bezpečné stavby. Pomocí softwaru projektuje přes 2000 firem ve více než 60 zemích světa, využit byl například při stavbě Muzea budoucnosti v Dubaji nebo nového velodromu v Jakartě. Firma získala Cenu ministerstva průmyslu a obchodu Industrie.

Ceny Česká hlava se letos udělují posedmnácté, laureáti získali částku téměř 1,5 milionu korun. „Porota složená ze zástupců Akademie věd ČR, podnikatelů i vysokıch škol, neoceňuje citační indexy a jiná pomocná kritéria, ale konkrétní vědeckı projekt,“ řekl Marek. Nedělního galavečera se má zúčastnit premiér Andrej Babiš (ANO), ministři, poslanci, senátoři, rektoři, vědci a další osobnosti.