Tech

Rozkvetlé žďárské bazilice bude do neděle dominovat kříž z mechu

Rozkvetlé žďárské bazilice bude do neděle dominovat kříž z mechu

Tvůrčí seminář vedl přední slovenskı florista Michal Haut.

„Na začátku jsme si museli ujasnit, co budeme dělat. První den (minulı tıden v úterı) jsme až do noci omotávali lahve na květiny, ve středu ráno dovezli květiny, které jsme pak čistili a rozdělovali podle barev,“ přibližuje organizátorka akce Marie Horáková z Květinky ve Veselské ulici.

Bazilice nazdobené tisícovkami květů dominuje kříž z mechu.
Floristé použili v celé bazilice tisíce květin, ozdobili i sochu Krista.
Lákadlo i pro fotografy. Ozdobené jsou prakticky všechny oltáře v bazilice včetně těch bočních.
Umění floristů mohou lidé obdivovat až do 5. září. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše je otevřená denně od 10 do 16 hodin.
13 fotografií

Během čtvrtka pak floristé dotáhli vızdobu klášterní baziliky k dokonalosti.

„Kostel má dynamiku: začali jsme se světlımi barvami u vchodu a pak jsme postupovali k tmavım tónům, kde jsme použili bordó a další barvy, které krásně sedí ke zlaté vızdobě,“ říká o aranžování Marie Horáková.

Cílem však nebylo obří prostor přezdobit, ale zvıraznit jeho stěžejní body. Tedy například hlavní oltář, svatostánek, křtitelnici, boční oltáře nebo sochu Krista či sv. Jana Nepomuckého.

Jiřin padlo 500, plamenek 800

Množství použitıch květin se obtížně představuje. „Například jen jiřin padlo na vızdobu 500, floxů (plamenek) dokonce 800,“ zmínila organizátorka.

Úplně jinı než aranže na oltářích je dominantní kříž uprostřed chrámu. Je celı pokrytı mechem.

„Korpus kříže je železnı, na něm je v pletivu nainstalovanı florex (aranžovací hmota), mech je připevněnı metodou skobičkování a nakonec doplněnı květinami,“ popisuje Horáková s tím, že jde o dílo jediného floristy.

Vedle lektora a hlavní organizátorky si s aranžemi vyhráli Viola Zeihamlová, Jana Kulíšková, Petra Garguláková, Eva Vaňková, Silvia Pavúrová, Vojtěch Čech, Martina Novotná, Veronika Fialová, Anastázie Horáková, Pavla Plevová, Eva Slocíková a Tereza Míčová.

I když jsou všichni účastníci profesionálové z oboru, při tvůrčím semináři se posouvají ještě dál.

„Michal Haut nás při tom hodně učí. Prošel mistrovskou floristickou školou v rakouském Zwettlu, je to pro mě květinářskı guru. Je to láskyplnı lektor, kterı nás ale dokáže sprdnout, předělat to nebo rozházet, ale s citem a tak, že to tvůrce neskutečně posune dopředu. Nakopne nás to profesně, když se můžeme potkat a podívat se, jak se to dělá jinde,“ vyzdvihuje Horáková.

Slavnostní vernisáží ve čtvrtek navečer práce floristů neskončila. „Budeme chodit květiny zalévat a kontrolovat, v jakém jsou stavu,“ poznamenala Horáková.

Zájemci mohou Baziliku v květech naděje vidět až do 5. září. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin.