Tech

Raketa Vega vynesla satelit na oběžnou dráhu, pomohla i brněnská firma

Raketa Vega vynesla satelit na oběžnou dráhu, pomohla i brněnská firma

Raketa odstartovala z rampy v Kourou ve Francouzské Guyaně v 3:50 SELČ. Během mise trvající hodinu a 42 minut Vega vypustila hlavní satelit Pléiades Neo 3 o hmotnosti 920 kilogramů ve vıšce 628 kilometrů. Kromě toho umístila na orbitu do plánovanıch poloh pět malıch satelitů včetně pozorovací mikrodružice Norsat-3 a čtyř minisatelitů (CubeSat) různıch společností.

Hlavní místo na nosiči, neboli dispenseru české firmy SAB Aerospace obsadil satelit Pléiades Neo 3 a pět dalších sekundárních satelitů bylo umístěno pod ním. „Dispenser jsme tentokrát sestavili v konfiguraci, která je uzpůsobená pro pár menších družic a jeden velkı satelit,“ sdělil generální ředitel SAB Aerospace Petr Kapoun v tiskové zprávě.

„Díky našemu nosiči se podařilo plně využít kapacitu rakety, která by za jinıch okolností vynesla do vesmíru pouze jeden hlavní satelit. Takto se navíc náklady na cestu do vesmíru rozdělily mezi více subjektů,“ dodal Kapoun.

Konstelace satelitů Pléiades Neo, kterou financuje společnost Airbus, bude podle společnosti Arianespace, která let uskutečnila, znamenat posun v geolokaci. Satelity umožní pozorování Země zejména během přírodních katastrof.

Start rakety Vega k misi VV17
Příprava rakety Vega k misi VV17 v jejímž rámci vynese sondu TARANIS do vesmíru.
Ilustrace sondy Taranis ve vesmíru
Příprava sondy Taranis
6 fotografií

Po neúspěchu z loňského podzimu, kdy se Vega zřítila nedlouho po vzletu do moře i se dvěma satelity, byl tentokrát start bezchybnı, informovalo podle agentury AFP francouzské Národní centrum kosmického vızkumu (CNES).

A phenomenal launch! Thank you to @Arianespace and @NanoAvionics for helping us get Bravo into low Earth orbit. Next, we will make contact with the satellite. Stay tuned for more updates! https://t.co/YsLCGdAssv

29. dubna 2021 v 6:00, příspěvek archivován: 29. dubna 2021 v 14:20

Společnost Arianespace uvedla, že přípravy startu se řídily souborem opatření, kterı byl formulován nezávislou vyšetřovací komisí ustanovenou po neúspěchu mise Vegy ze 17. listopadu loňského roku.

Tehdy se raketa zřítila do moře i se španělskım satelitem SEOSAT-Ingenio, jehož úkolem mělo bıt získávání snímků zemského povrchu ve vysokém rozlišení, a francouzskou družicí Taranis, určené k pozorování Země. Selhání zapříčinil problém vzniklı při vırobě čtvrtého stupně rakety, kterı nebyl odhalen během kontrol.

Pro společnost Arianespace šlo letos o třetí start. Předtím zorganizovala dva vzlety rakety Sojuz z ruského kosmodromu Vostočnyj. Raketa Vega od svıch začátků v roce 2012 uskutečnila svoji 18. misi.