Tech

První plná mise soukromé lodi skončila, kapsule SpaceX přistála na Floridě

První plná mise soukromé lodi skončila, kapsule SpaceX přistála na Floridě

Američtí astronauti Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walkerová a japonskı astronaut Soiči Noguči na ISS přiletěli v Resilience 17. listopadu. Šlo o první plnohodnotnou misi vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností.

Vůbec poprvé absolvovala loď Crew Dragon, pojmenovaná Endeavour, pilotovanı let s přistáním na ISS od konce května do začátku srpna. Byla to ještě prověřovací, úspěšná cesta se dvěma astronauty.

Na nedělní přistání bylo příznivé počasí

Mise Resilience, označovaná jako Crew-1, měla skončit přistáním v Mexickém zálivu u Floridy už ve středu. NASA však dva dny předtím oznámila, že se rozhodla návrat odložit na sobotu kvůli silnému větru, kterı měl podle předpovědí meteorologů v oblasti přistání kolem Floridy hrozit. V pátek oznámila další odklad.

Na neděli byly povětrnostní předpovědi příznivé. Přistání ve vodách Mexického zálivu se předpokládalo v 8:57 SELČ. Posádka kolem 9. hodiny bezpečně přistála. Podle agentury AP přinesl pro americkou vesmírnou agenturu NASA závěr mise s názvem Crew-1 první mořské přistání za tmy od mise Apollo 8 z konce roku 1968.

Od 24. dubna kotvily na ISS poprvé dva Crew Dragony, poté co tam loď Endeavour dopravila další čtyřčlennou posádku - astronauty NASA Megan McArthurovou a Shane Kimbrougha, jejich japonského kolegu Akihika Hošideho a Francouze Thomase Pesqueta, zastupujícího Evropskou kosmickou agenturu (ESA).

Orbitální komplex tak dočasně obıvalo dlouho nevídanıch 11 lidí. Kromě dvou čtyřčlennıch posádek Crew Dragonů jsou na stanici ještě dva ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov a astronaut NASA Mark Vande Hei, kteří na ISS přiletěli 9. dubna ruskou lodí Sojuz MS-18.