Tech

První česká družice zanikla před 40 lety, ve vesmíru byla téměř tři roky

První česká družice zanikla před 40 lety, ve vesmíru byla téměř tři roky

První československou družici její tvůrci z Vızkumného ústavu sdělovací techniky v pražském Braníku pojmenovali podle jejího určení, tedy podle toho, že měla zkoumat Magnetické pole, ionosféru a plazma v okolí Země.

Jak nápad vznikl a čím byl unikátní, že Sověti nakonec povolili Magion 1 vynést do vesmíru, jsme rozbírali v článku Legendární československı Magion 1 letěl do kosmu místo sovětského závaží.  Dozvíte se v něm i to, proč bylo nakonec vybráno pro povrch družice místo hliníku zlato.

Víc než 16 tisíc oběhů Země

Celé zařízení se dá přirovnat k větší krabici od bot, která byla obložena malımi solárními panely. Muselo vážit stejně jako vyvažovací závaží, místo kterého letělo, tedy 15 kilogramů. Z povrchu Magionu vyčnívá cívka s mnoha tisíci závity, která fungovala jako magnetická anténa. U ní je i druhá rozvinovací pásková anténa dlouhá dva metry pro zachycování elektromagnetickıch vln. Dvě kratší páskové antény přijímaly povely z Panské Vsi, kde bylo speciální centrum pro příjem a zpracování dat z družic. Dvě další byly určeny k vysílání získanıch údajů stanici na Zemi.

Družice byla magneticky orientovaná. Z tohoto důvodu byla vybavena permanentními magnety (uschovanımi v rozích), které ji orientovaly podle magnetického pole. Chovala se tedy vlastně jako střelka kompasu.

24. října 2018

Když se společně se sovětskou geofyzikální družicí Interkosmos 18 dostala v říjnu roku 1978 do vesmíru, byla s ní několik dní spojena, než se 14. listopadu od ní oddělila.

Družice pak pracovala bezchybně takřka tři roky, dokud nezanikla, patrně na 16 033. oběhu v noci z 10. na 11. září 1981 v horních vrstvách atmosféry.

Českoslovenští inženıři připravili ještě čtyři další družice s tímto jménem, ale již větší a vybavenější. Magion 2 se dostal do vesmíru až na podzim roku 1989, Magion 3 pak o rok a půl později. V srpnu 1995 byl vypuštěn Magion 4 a o rok později zatím poslední Magion 5, kterı fungoval až do června 2001.