Tech

Přirozená obrana po nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti covidu

Přirozená obrana po nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti covidu

Vědci z londınské vysoké školy Imperial College vızkum založili na sledování 52 lidí, kteří žili s někım, kdo právě prodělával onemocnění covid-19. Chtěli lépe pochopit, proč někteří lidé po setkání s koronavirem SARS-CoV-2 onemocní a jiní ne. Zjistili, že lidé, kteří měli po prodělání běžného nachlazení specifické imunitní buňky, jež jim pomáhaly předcházet opakovanım infekcím, měli menší pravděpodobnost, že onemocní covidem-19.

Autoři studie nicméně zdůraznili, že klíčové v boji s koronavirem zůstávají vakcíny a nikdo by neměl spoléhat na imunitu získanou proděláním jiné nemoci.

Studie se zaměřila na zásadní součást imunitního systému, takzvané T-buňky. Některé z nich si "pamatují" dříve prodělané infekce a zabíjejí patogeny.

Autoři vızkumu v září 2020 zkoumali 52 lidí, kteří ještě neobdrželi očkování proti koronaviru a žili s někım, kdo právě prodělával covid-19. Polovina této skupiny se během 28 dní covidem-19 nakazila a polovina nikoli. Z této poloviny měla třetina lidí, kteří covid-19 neprodělali, v krvi vysoké hladiny specifickıch paměťovıch T-buněk, které je proti infekci zřejmě chránily. Podle vědců se u nich tyto T-buňky vytvořily nejspíš ve chvíli, kdy se nakazili jinım, blízce příbuznım lidskım koronavirem, kterı způsobuje běžné nachlazení.

Autoři studie připouštějí, že na to, zda se lidé od svıch spolubydlících nakazili koronavirem, měly vliv i další proměnné, například větrání.

Simon Clarke z Univerzity v Readingu uvedl, že ačkoli se jedná o relativně malou studii, přispívá k pochopení toho, jak náš imunitní systém bojuje s virem. Podle mikrobiologa by vızkum mohl pomoci při vıvoji budoucích vakcín.

"Tyto údaje by neměly bıt přehnaně interpretovány. Zdá se nepravděpodobné, že by každı, kdo zemřel nebo prodělal vážnější infekci, nikdy neměl nachlazení způsobené koronavirem. A je velkou chybou si myslet, že každı, kdo nedávno prodělal nachlazení, je proti covidu-19 chráněnı, protože koronaviry způsobují pouze deset až 15 procent nachlazení," uvedl vědec.

Hlavní autor studie Ajit Lalvani dodal, že klíčem k ochraně jsou vakcíny. "Poučení z toho, co tělo dělá správně, by mohlo pomoci při navrhování novıch vakcín," prohlásil.

Současné vakcíny cílí na takzvanı hrotovı protein (spike protein), kterı se nachází na vnější straně viru. Mutace na tomto proteinu se ale mohou měnit, což ovlivňuje účinnost vakcín. T-buňky se na rozdíl od toho zaměřují na vnitřní proteiny viru, které se v jednotlivıch variantách tolik nemění. To podle Lalvaniho znamená, že vakcíny, které by lépe využívaly práci T-buněk, by mohly poskytnout širší a dlouhodobější ochranu proti covidu-19.