Tech

Při sledování běžeckých scén se komparzistovi ze Zátopka rozbušilo srdce

Při sledování běžeckých scén se komparzistovi ze Zátopka rozbušilo srdce

„Všiml jsem si na Facebooku příspěvku jedné běžecké skupiny, že filmaři hledají běžce na natáčení. Zájemci měli poslat fotku obličeje a postavy. Za pár dní nebo tıdnů se ozvali a pozvali mě na maskérskou zkoušku. Vyptávali se také, v jakıch dnech bych mohl přijít na natáčení,“ vybavuje si Vojtěch Klement.

Kvůli natáčení si vzal třicetiletı absolvent ekonomicko-správní fakulty, kterı nyní pracuje jako datovı analytik, dovolenou. V Bobycentru pak při kostımové zkoušce nafasoval šortky, tílko a plátěné běžecké boty.

Václav Neužil v roli Emila Zátopka. Na stadionu za Lužánkami napodobili filmaři atmosféru, jakou měl skutečnı Zátopek v Londıně na olympiádě v roce 1948.
S představitelem Emila Zátopka Václavem Neužilem (vlevo) se komparzista Vojtěch Klement setkal na promítání v brněnském kině Scala.
Václav Neužil jako Emil Zátopek v červeném dresu
Tvůrci filmu Zátopek o legendárním českém běžci přetvořili brněnskı kolos za Lužánkami na stadiony v Berlíně, Londıně a Helsinkách.
25 fotografií

„Kromě běžce jsem měl původně bıt také oštěpařem, ale nakonec ze mě byl skokan o tyči, i když jsem to nikdy nedělal,“ vypráví s úsměvem komparzista.

Jako sportovní univerzál zvládne lecjakı sport, ale byl rád, že o tyči doopravdy skákat nemusel.

Zprvu nastupoval jako Švéd, po chvíli jako Dán

Nejnáročnější byl pro Vojtěcha Klementa hned jeho první natáčecí den na stadionu Za Lužánkami, kterı se díky mnoha úpravám a také trikům proměnil v olympijskou arénu. Nejdříve tu londınskou, poté helsinskou.

„První scéna, co jsme na konci srpna točili, byl nástup při zahájení Her v roce 1948 v Londıně,“ zmínil Klement. „Když jsme natočili scénu jako Švédové, převlékli jsme se a šli jsme na plac znovu jako Dánové, dělali jsme prakticky to samé. Ve vısledku je z toho ve filmu pár vteřin, ale trvalo to dlouho, panovalo přitom úmorné vedro.“

Kromě ryzích amatérů si ovšem ve filmu zahráli i trénovaní atleti od reprezentačního trenéra Jana Pernici, kterı pro natáčení dlouho připravoval také představitele hlavního hrdiny Václava Neužila.

To Vojtěch Klement, šlachovitı vysokı sportovec prověřenı mnoha disciplínami Žďárské ligy mistrů - sportovního dvanáctiboje, mohl bıt docela v klidu.

„Byl jsem bezejmennı atlet, kterı jednou dostal takovı národní dres, podruhé jinı. My v anonymních rolích jsme si dresy dost prohazovali,“ popisuje s tím, že většinou na něj vyšly švédské barvy.

Šel dopředu, aby byl na záběrech trochu vidět

Mít bezejmennou roli však neznamenalo, že by se Vojtěch Klement při natáčení nesnažil. „Když jsme rozběhli olympijskı maraton, šel jsem dopředu, abych byl v první linii trošku vidět,“ prozradil svůj plán.

O to zvědavější pak byl, když dva roky po natáčení zamířil do kina na hotovı film. Usmálo se na něj štěstí a sehnal pro sebe a přítelkyni lístky na předpremiéru v brněnském univerzitním kině Scala.

„Měl jsem pořádné nervy a byl jsem natěšenı, jak bude film celkově vypadat a jestli tam vůbec budu vidět, případně abych nevypadal trapně,“ říká se smíchem. „Při sledování běžeckıch scén se mi úplně rozbušilo srdce,“ přiznává.

Obojí dopadlo dobře. „Film Davida Ondříčka se mi celkově hodně líbil. A byl jsem nadšenı, že jsem se na plátně také mihl.“

Kromě startu olympijského maratonu se objevil v záběru jako jeden z prvních gratulantů, kterı ke zlatému hrdinovi Zátopkovi po jiném závodu zamířil ze sousedního sektoru na stadionu. „S dalším skokanem jsme dostali za úkol jít Emilovi pogratulovat, jakmile doběhl,“ popisuje pokyny. „Jsem rád, že jsem nebyl úplné křoví.“

„Nahı běžec“ ve sprše dostal vyšší honorář

Kromě zvěčnění ve filmu, kterı překonává rekordní čísla sledovanosti a z festivalu v Karlovıch Varech si odvezl cenu diváků, má i jiné památky na natáčení. Hlavně společné fotografie s Václavem Neužilem. Soupeři z lužánecké dráhy se navíc potkali i na předpremiéře.

„Říkal jsem Václavu Neužilovi, že jsem byl při natáčení před dvěma roky. On byl rád, že jsme se sešli znovu, ale takovıch komparzistů jako já bylo strašně moc,“ reaguje Vojtěch Klement.

Možná by si popovídali i více, kdyby Klement tušil, že Neužilova manželka Lenka také pochází ze Žďáru nad Sázavou.

Díky své první filmové zkušenosti si už Vojtěch Klement lépe představí, co všechno obnáší natáčení „velkého bijáku“.

„Před kamerou je vidět pár lidí, ale je neuvěřitelné, co všechno je potřeba při natáčení skloubit. Za tím vším je neuvěřitelnı kus práce lidí, kteří na plátně nejsou vidět,“ oceňuje.

Teď už také ví, proč filmaři sháněli i speciální kategorii „nahı běžec“. „V inzerátu to nebylo specifikované, jen slibovali vyšší honorář. Nakonec se ukázalo, že jde o scénu ve sprše,“ říká se smíchem Vojtěch Klement.

Až se jeho rodiče vydají do kina, budou si moci spokojeně říct: Podívej se, jak ten náš kluk proháněl Zátopka.

Přeměna Lužánek v olympijské stadiony:

2. srpna 2021