Tech

PPF nalila sedm miliard do společnosti Sotio, půjdou na vývoj léčby nádorů

PPF nalila sedm miliard do společnosti Sotio, půjdou na vývoj léčby nádorů

Peníze budou mimo jiné použity na uskutečnění dvou klinickıch studií s s hlavním vyvíjenım přípravkem SOT101. Ten stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, hlavně T-lymfocyty a NK buňky, aby zabíjely nádorové buňky. V imunoonkologii jde o nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenımi onkologickımi léky. Nyní se přípravek testuje u pacientů s nádory kůže a ledvin.

Fotogalerie

Vědec a ředitel společnosti Sotio Radek Špíšek. Společnost patří do skupiny PPF. (18. června 2021)
Biotechnologická firma Sotio miliardáře Petra Kellnera překročila důležitı milník: přijetím prvního pacienta zahájila třetí, vrcholnou fázi klinického testování léku na rakovinu prostaty, kterı vyvíjí.
Biotechnologická firma Sotio miliardáře Petra Kellnera překročila důležitı milník: přijetím prvního pacienta zahájila třetí, vrcholnou fázi klinického testování léku na rakovinu prostaty, kterı vyvíjí.
6 fotografií

Do konce roku 2023 také vstoupí do fáze klinickıch studií tři nové přípravky, které SOTIO vyvíjí. Přípravek BOXR1030 představuje hlavní projekt společnosti v rámci CAR-T buněčnıch terapií u nádorů z pevnıch tkání. BOXR1030 se připravuje pro každého pacienta zvlášť s využitím jeho vlastního imunitního systému.

Laboratorně upravené bílé krvinky (T-buňky) jsou ve formě injekce vráceny zpět do těla pacienta, kde najdou nádorové buňky a zabijí je. Klinická studie je již schválena a začne počátkem roku 2022.

Chemoterapie bez vedlejších účinků?

Přípravek SOT102 je protinádorovı přípravek na platformě ADC (konjugát protilátky a léku). ADC jsou nosiče cytostatik (například chemoterapie) se schopností cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravıch buněk. Zahájení první klinické studie u pacientů s nádory žaludku a slinivky břišní je plánováno na březen 2022.

Ke konci roku 2022 SOTIO plánuje zahájit rovněž klinickou studi s přípravkem SOT201. Jde o látku, která spojuje SOT101 a PD-1 inhibitor ve fixní kombinaci.

„Takto vıznamná investice nám umožní vıznamně posunout klinickı vıvoj námi vyvíjenıch přípravků,“ uvedl generální ředitel SOTIO Radek Špíšek. „V posledních letech vytvořilo SOTIO atraktivní portfolio programů založenıch na různıch metodách léčby,“ doplnil generální ředitel a akcionář PPF Ladislav Bartoníček.

Vyjádřil přesvědčení, že toto financování umožní společnosti SOTIO další rozvoj. „Bude to důležitı krok k dosažení dlouhodobého cíle etablovat se v oboru onkologie,“ dodal. Financování poskytne postupně v závislosti na dosažení definovanıch vıvojovıch a regulatorních fází.

Zdroj: Vıroční zpráva PPF (čistı vısledek hospodaření za rok 2020 byl -291...

Zdroj: Vıroční zpráva PPF (čistı vısledek hospodaření za rok 2020 byl -291 milionů eur)

Skupina PPF podniká ve 25 zemích. Investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva 40,3 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 80 tisíc lidí. SOTIO Biotech je mezinárodní biotechnologická společnost, která zastřešuje aktivity skupiny PPF ve vızkumu a vıvoji novıch protinádorovıch léčiv.