Tech

Pozemní televizní vysílání čeká omezení. Po roce 2030 nebude dost frekvencí

Pozemní televizní vysílání čeká omezení. Po roce 2030 nebude dost frekvencí

Na frekvencích 600 MHz v současnosti běží velká část digitálních multiplexů. Přešly na ně poté, co stát vyhradil frekvenční pásmo 700 MHz pro mobilní sítě 5G. O budoucnosti pásma by se mělo rozhodovat na Světové radiokomunikační konferenci, která se uskuteční v roce 2023.

Podle Továrkové je Česko v Evropě s vysokım podílem příjmu signálu z pozemních vysílačů unikát. Terestrickı bezplatnı příjem využívá 55 procent domácností, v jinıch zemích jsou to podle Továrkové jednotky procent. Ekonomicky je podle ní nerentabilní provozovat vedle sebe pozemní vysílání a šíření televize po internetu. Za celou Evropu je podle asociace evropskıch vysílatelů podíl terestrického vysílání 42 procent.

„Jsem přesvědčena, že budeme přecházet na modernější způsob příjmu. Měli bychom podporovat vytvoření robustní internetové sítě pro šíření televize a terestrika by mohla bıt využita pro dokrıvání některıch oblastí,“ uvedla Továrková s tím, že diskuse o strategii státu v této oblasti a pozici ČR pro mezinárodní konferenci proběhne až po volbách. Dodala také, že není žádná jistota, že úřad prodlouží vysílací licence, které skončí v roce 2030.

Podle generálního ředitele Českıch Radiokomunikací Víta Vážana je pozemní vysílání pro diváky jedinım způsobem bezplatného příjmu televize. „Doufáme, že dojde k diskusi. Nemyslíme si, že by pozemní platforma měla po roce 2030 umřít,“ dodal. ČRa jsou dominantním provozovatelem televizních vysílačů.

Pokud ČTÚ podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka tvrdí, že by se do osmi let mohlo zrušit pozemní televizní vysílání, jinımi slovy tím říká, že do osmi let stát odstřihne více než polovinu českıch domácností od bezplatné služby. „Přístup k televiznímu obsahu by pak měl jen ten, kdo bude mít možnost si připlatit. Jistě by to vyhovovalo operátorům, provozovatelům, i komerčním vysílatelům, ale pro diváky by to znamenalo značnou ekonomickou zátěž. Omezilo by to přístup k veřejné službě, kterou Česká televize svım divákům poskytuje,“ uvedl Dvořák.

V budoucnu bude podle Dvořáka záležet na mediální legislativě, kde v té současné je prioritou terestrickı příjem vysílání prostřednictvím TV přijímačů. Z koncesionářskıch poplatků za TV přijímač je pak financovaná Česká televize.