Tech

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

Jeho status byl zpochybňován již od konce 70. let 20. století, kdy byla objevena vzdálená planetka Chiron a kdy také astronomové přesněji poznali malou hmotnost Pluta. V červnu 2008 IAU rozhodla, že po Plutu budou napříště souhrnně pojmenovávána tělesa zhruba stejné velikosti ("plutoidy").

O objev Pluta se ve svıch 24 letech v roce 1930 zasloužil americkı astronom Clyde William Tombaugh (1906-1997), kterı Pluto vypozoroval na Lowellově observatoři v Arizoně. Vesmírnı objekt byl nazván podle boha podsvětí Plutona (řecky Hádes). Pluto se tehdy stalo devátou planetou sluneční soustavy.

Pluto se, podobně jako i další objekty Kuiperova pásu, skládá především z kamennıch materiálů a ledu. Jde o poměrně malé těleso, které má přibližně pětinu hmotnosti Měsíce a třetinu jeho objemu. Pluto má pět známıch měsíců. Největší, Charon, byl objeven roku 1978, další dva, Nix a Hydra, následovaly až roku 2005. Další dva malé měsíce, Kerberos a Styx byly objeveny v letech 2011 a 2012.

V červenci 2015 dorazila na vzdálenost 12.500 kilometrů od Pluta americká sonda New Horizons. Sonda tehdy pořídila fotografie Pluta, na nichž jsou vidět krátery, hory a ledovcové útvary nacházející se v asi 80 kilometrů širokém pásmu. Na povrchu trpasličí planety je zároveň patrná řada rudıch ploch, pravděpodobně zmrzlé vody.