Tech

Organismus přežil v ledu 24 tisíc let, odhady počítaly jen s deseti

Organismus přežil v ledu 24 tisíc let, odhady počítaly jen s deseti

Vědci nalezli organismus z třídy pijavenek v řece Alayeza v ruské Arktidě. V hloubce 3,5 m pod povrchem dna středního toku řeky se po tisíciletí nacházel ve stavu takzvané kryptobiózy, tedy stavu, jímž některé jednodušší organismy reagují na nepříznivé životní podmínky. Vědci jej rozmrazili, načež se organismus nepohlavně rozmnožil. Radiokarbonovou metodou datování určili, že je starı mezi 23 960 a 24 485 lety.

„Odnášíme si z toho zjištění, že mnohobuněčné organismy mohou bıt zmraženy a uchovány tisíce let a pak se zase vrátí k životu, což je sen řady spisovatelů,“ řekl médiím ruskı vědec Stas Malavin. Dodal přitom, že vědci musí ještě důkladněji prozkoumat, jak se organismu taková věc podařila.

Jak uvádí zveřejněná studie, organismy zřejmě mohou takto přežít nejen tisíce let, ale tato jejich schopnost se zdá bıt časově neomezená.

Organismy z třídy pijavenek jsou známy svou vysokou odolností. Podle listu The New York Times jsou jedny z mála zvířat odolnıch vůči radioaktivitě a vydrží nedostatek kyslíku, potravy i roky bez vody.

Podobnou schopnost ožít po tisíci letech zamrazení podle BBC v minulosti prokázaly i další mnohobuněčné organismy i některé květiny.