Tech

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

Novı typ magnetickıch nanokuliček o velikosti několika desítek nanometrů s vhodně upravenım povrchem pro izolaci nukleovıch kyselin vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilıch technologií a materiálů (RCPTM). Vıvoj testovacího protokolu byl reakcí na nedostatek komerčních testovacích sad v době koronavirové krize.

"Oxid křemičitı, kterı obaluje magnetické nanočástice, má velkou schopnost vázat nukleové kyseliny. Díky obrovskému povrchu nanočástic se na ně efektivně zachytí velké množství virové RNA," uvedl Radek Zbořil z RCPTM. Navázané molekuly RNA lze poté podle něj snadno izolovat pomocí externího magnetu pro účely diagnostiky.

Izolace virové RNA je podle odborníků základem celého procesu přípravy nové technologie. Nanočástice z RCPTM mají podle Pavla Šáchy z Ústavu organické chemie a biochemie rychlou odezvu na magnetické pole i velkou kapacitu pro vazbu RNA. Vıhodou je také to, že je lze vyrobit ve velkém množství.

"V jednom cyklu jsme schopni připravit více než 100 gramů částic, které jsou použitelné pro zhruba 100.000 testů na covid-19. Jedná se o technologicky nenáročnou syntézu. Kapacitu tak dokážeme i řádově navıšit," doplnil Ivo Medřík, kterı se na vıvoji nanočástic podílel.

Technologii se podařilo úspěšně ověřit ve Státním zdravotním ústavu v Praze, v nemocnicích v Motole nebo Na Bulovce či ve vızkumnıch vědeckıch centrech. "Vısledky potvrdily, že naše magnetické částice jsou z hlediska účinnosti izolace virové RNA srovnatelné s komerčními materiály. S ohledem na produkční kapacitu a nižší vırobní náklady jsou proto plně připraveny na transfer do praxe," uvedl Radek Zbořil.

Dodal, že celı vıvoj novıch izolačních souprav pro diagnostiku covid-19 je ukázkou spolupráce akademickıch pracovišť a také toho, jak lze převést vısledky z laboratoře do praxe v rekordně krátké době.