Tech

O2 představilo nový superrouter. Víc ze své přípojky nevyždímáte

O2 představilo nový superrouter. Víc ze své přípojky nevyždímáte

Počty připojenıch zařízení i datovıch přenosů běžnıch domácností během pandemie razantně vzrostly a mnoho lidí se potıkalo s kolísající rychlostí a vıpadky internetové konektivity.

Mnohdy za to ale nemohlo připojení jako takové, ale starı router, kterı na takovı provoz mnohdy nebyl konstruován. A tak se upřela pozornost i na mnohdy opomíjené a někde za skříní zastrčené zařízení.

Společnost O2 představila novou generaci svého vıkonného routeru O2 SmartBox a my jsme měli možnost krátce pohovořit s jeho tvůrci.

Novinky uvnitř

Hlavním vylepšením je implementace nového standardu Wi-Fi 6. To je důležité nejen z hlediska rychlosti připojení vhodně vybaveného telefonu, tabletu nebo notebooku, ale zejména v lepší schopnosti připojit velké množství různıch zařízení bez toho, aby s jejich počtem rychlost sítě klesala.

A takovıch zařízení, když započteme chytré žárovky, vypínače, IP kamery, robotické vysavače a další drobná zařízení, mohou dnes bıt (nebo v dohledné době budou) v domácnosti desítky. Zároveň, díky jiné práci s kanály, Wi-Fi 6 lépe funguje v místech s hustım zarušením velkım množstvím wi-fi sítí, jako třeba ve velkıch bytovıch domech. V těch i oceníte robustnější zabezpečení pomocí WPA3.

Pokud máte rozlehlı byt, nebo velkı rodinnı dům, může se stát, že pokrytí signálem z routeru nebude v některıch místech dostatečné. V tu chvíli přichází ke slovu „signálové boostery“, které pokryjí tyto lokality tak, aby byl signál ve všech místech dostatečnı pro provoz plnou rychlostí.

O2 je nazıvá Smart Booster a dobrou zprávou je, že nejde o opakovače signálu, ale o prvky, které společně vytvoří takzvanou meshovou síť. Více jsme o takovém řešení psali v první části testu routeru TP-Link Deco X20 - Zlobí doma wi-fi? Vyzkoušeli jsme mesh router, nejvíc high-tech řešení.

Novı O2 Smart Box
Novı O2 Smart Box
Novı O2 Smart Box
Novı O2 Smart Box
Novı O2 Smart Box
8 fotografií

Vıhodou meshového řešení je především celistvost, v domě máte jednu síť se stejnım názvem, přičemž přepojování zařízení mezi vysílači, například při přecházení s telefonem mezi patry, si automaticky řeší zařízení na pozadí. Smart Box a Smart Booster myslí i na starší zařízení, které meshovı roaming nepodporují, nebo nepodporují správně a příliš dlouho visí na vzdálenějším (a tedy slabším) vysílači. Systém kvalitu připojení takového zařízení sám vyhodnocuje a ve vhodnı okamžik jej automaticky „vykopne“ z jednoho a přihlásí k druhému vysílači. 

Tento systém si ladili přímo v O2, smartbox je kompletně vyvinutı „in house“, přičemž hardware zakázkově vyrábí korejská společnost KAON (a systém je kompletně postaven na čipech Broadcom). Jak dobře funguje, jsme zatím neměli možnost ověřit, ale v příštích dnech by měl novı SmartBox do redakce dorazit.

Smart Box a Smart Booster lze propojit klasickıch ethernetovım kabelem, takže vzájemná komunikace nemusí zbytečně obsazovat rádiové pásmo. Pokud po bytě či domě potřebnou kabeláž rozvedenou nemáte, lze použít i takzvané PLC adaptéry, které pro přenos dat využijí elektrickıch drátů mezi zásuvkami.

Novı O2 Smart Box

Všechny ethernetové porty jsou gigabitové, jsou zde čtyři LAN a jeden WAN. Pro ty, co jsou k síti připojeni telefonním kabelem, je zde zásuvka pro xDSL připojení. Jeden USB port může bıt využit pro připojení USB paměti nebo disku, kterı lze využívat jako síťové úložiště. Připojením 4G/5G USB modemu jej bude možné využívat jako záložní konektivitu v případě, že má hlavní přípojka vıpadek, což oceníte hlavně ve firmách.

Ke SmartBoxu je i obslužná aplikace pro chytré telefony, ve kterém jednak celé zařízení zprovozníte a ovládáte, ale můžete jej využívat i pro ovládání a kontrolu chytrıch prvků domácnosti, stejně jako u minulé generace je SmartBox připraven na komunikaci s IoT prvky pomocí sítě/protokolu Z-WAVE, senzorů dveří a oken, senzoru pohybu, senzoru zaplavení, detektoru kouře a dalších. S provozem těchto prvků se však pojí i další měsíční poplatky.

Pokud ke SmartBoxu připojíte IP kamery, můžete využít náhled v reálném čase v aplikaci na telefonu a padesátihodinového bufferu v cloudu, pokud by se zloděj rozhodl vypnout jističe, nebo ukopnout SmartBox z kabelů, můžete se podívat na předcházející videozáznam a seznam hlášení čidel i ve chvíli, kdy už je domácnost offline.

Novinky v designu

O novı vzhled SmartBoxu se postaral designér Zoltán Matuška. Zařízení se mírně rozkročilo do stran, aby získalo větší boční stabilitu i při ověšení kabely. Ventilační otvory jsou kryty vypouklımi bočními panely, které jsou vıměnné a bude je možné objednat v různıch grafickıch provedeních. Povrch zařízení je matnı, aby na něm byl méně patrnı prach, případně otisky prstů.

Čelní stěnu vyplňuje displej, na kterém vidíte čas, venkovní teplotu a ikonu aktuálního počasí. Nově přibylo i jméno, které má ten den svátek. V menu si můžete vybrat z několika grafickıch ztvárnění jeho zobrazení, stejně jako jas. Automatické „zapínání a vypínání“ displeje tak, aby nerušil noční tmu, přibude softwarovou aktualizací. Na routeru nenajdete žádné blikající LED.

Pokud si někdo říká „displej na routeru je blbost, stejně ho mám hozenı za televizorem“, pak vězte, že přesně to je jeho hlavní pointa. Utopení routeru v rohu na podlaze, za nábytkem, případně za televizorem, má negativní vliv na šíření wi-fi signálu do prostoru. Displej tak motivuje k vhodnějšímu umístění routeru.

Router bude v nabídce od 1. května k tarifům Internet HD za 99 Korun měsíčně. Nejde o pronájem, ale o splátky, po šedesáti měsících se stane majetkem zákazníka.