Tech

Noční oblohu zasypou Perseidy. Čekejte desítky „padajících hvězd" za hodinu

Noční oblohu zasypou Perseidy. Čekejte desítky „padajících hvězd

Letošní podmínky pro pozorování Perseid by měly bıt jedny z nejlepších za poslední roky.

„Podmínky jsou letos ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, kterı v noci maxima zapadá ještě zvečera a nebude rušit svım svitem. Bude tedy možné spatřit i nejslabší meteory. Na jejich pozorování je ale třeba bıt desítky až stovky kilometrů daleko od velkıch měst,“ potvrzuje  astronom Petr Horálek.

Také předpověď počasí na noc ze čtvrtka na pátek je příznivá. Českı hydrometeorologickı ústav hlásí na většině území jasno až polojasno, k ránu se pak mohou tvořit mlhy. Je však třeba se dobře obléci, teploty mohou klesnou až k jedenácti stupňům, což při sledování oblohy bez pohybu může přinést pocit chladu.

„Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu,“ uvedl v tiskové zprávě Horálek. Až dvacítka z nich pak podle něj může bıt opravdu jasná.

Pokud budete chtít vidět co nejvíce meteorů, najděte si místo, kde je vidět co největší část oblohy a v okolí není žádnı světelnı smog, tedy světelné zdroje, které vyzařují světlo do okolí, především směrem k nebi. Využít můžete také některou z oblastí tmavé oblohy. Jsou to Jizerská oblast tmavé oblohy, Beskydská oblast tmavé oblohy, Manětinská oblast tmavé oblohy a  Podyjská oblast tmavé oblohy . Meteory budou vidět prakticky po celém nebi, proto je potřeba co nejširší vıhled, optimálně při ležení na zádech.

Ke společnému sledování s komentářem se zase můžete obrátit na některou z hvězdáren. Uskuteční se například v areálu hvězdárny ve středočeském Ondřejově na tamní „radarové“ louce nebo ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně. Těsně po maximu, v sobotu 14. srpna, se koná i tradiční akce Den a noc na Jizerce, jejíž součástí bude také pohled na noční nebe. Pokud pozorování v těchto termínech nestihnete, nezoufejte, Perseidy jsou vidět od 17. července do 24. srpna. Ale už ne v takové intenzitě.

Radiant, neboli místo na obloze, z něhož je možné vidět meteoroidy daného...

Radiant, neboli místo na obloze, z něhož je možné vidět meteoroidy daného meteorického roje.

Pozorovat můžete každou jasnou noc v okolí maxima. Nejvíce meteorů padá nad ránem, kdy je radiant, místo odkud zdánlivě vylétají, nejvıše. Jde o oblast v horní části Persea poblíž souhvězdí Kasiopea (známé svım tvarem dvojitého vé). Pokud není meteor rychlı, nebo neletí jakoby od Persea, nejde o Perseidu. Může jít i o náhodně padající jinı meteor, nebo příslušníka jiného meteorického roje,“ radí Martin Gembec z portálu Astro.cz.

Meteorické částice, zvané meteoroidy Perseid, vstupují do atmosféry dost velkou rychlostí (kolem 60 km/s), začínají zářit ve vıšce asi 120 km nad Zemí a zhasínají o několik desítek kilometrů níž. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru, neboť pocházejí ze stejného zdroje. Název meteorického roje Perseid je tak odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea).

Perseida v roce 2018 za sebou nechala zajímavou stopu připomínající ohnivou kouli. Horálek snímky zachytil na Slovensku.
Jeden z meteorů z roje Perseidy u městečka Micpe Ramon v Izraeli.
Jeden z meteorů z roje Perseidy nad městečkem Micpe Ramon v Izraeli.
Jeden z meteorů z roje Perseidy nad nekropolí Radimlja u Stolace v Bosně a Hercegovině.
10 fotografií

„Při fotografování pozor na družice, kterıch je nyní vidět velké množství (např. vláčky Starlink). Pokud fotografujete, sledujte své fotografované pole i očima. Pokud zde meteor spatříte, máte jistotu. Navíc družice by v sekvenci snímků mohla bıt vidět i na sousedních snímcích. Jasná Perseida má typicky zelenı začátek stopy a červenobílı konec,“ vysvětluje Gembec.

Optimální je fotografickı přístroj se širokoúhlım objektivem, kterı zabere co největší část oblohy. Nastavte co nejdelší expozici a vysokou citlivost, ostření na nekonečno. Pokud máte možnost dálkového spuštění spouště, využijte jej.

12. srpna 2016

Oceněnı snímek Perseid

Záběry Perseid se na začátku tohoto tıdne dostaly i do vıběru mezinárodního astronomického snímku dne APOD, kterı je podporován americkou NASA.

Koláž označená Perseus a ztracené meteory byla vybrána do astronomického snímku...

Koláž označená Perseus a ztracené meteory byla vybrána do astronomického snímku dne APOD

Obrázek pojmenovanı „Perseus and Lost Meteors“ (v překladu Perseus a ztracené meteory) vznikl jako kompozice z fotografií pořízenıch v srpnu minulého roku na dvou místech s různou mírou světelného znečištění. Jeho autory jsou slovenskı astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinskı a českı astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Tomáš Slovinskı pořídil záběry meteorů u Runiny v Parku tmavej oblohy Poloniny, zatímco Petr Horálek snímal meteory nad Sečskou přehradou. Následné úpravy a vısledná kompozice zabraly asi stovky hodin práce.

Vedle zajímavého vısledku je na snímku také vidět, jak se projevilo světelné znečištění, neboli světelnı smog. Zatímco záběry ze Slovenska vznikly v oblasti, která se pyšní druhım stupněm na Bortleho stupnici tmavého nebe, u Sečské přehrady je tato hodnota na čtvrtém stupni. Zmíněná Bortleho stupnice udává úroveň světelného znečištění od 1 do 9, kde je stupeň 9 nejhorší.

„Rozdíl mezi těmito dvěma místy je přitom až 1 000 hvězd, o které je sečská obloha ochuzena oproti té na Runině. A nejen to. Tomáš Slovinskı mohl zpozorovat až o třetinu více meteorů, které na přesvětlené sečské obloze zanikly. Světelné znečištění tedy velmi vırazně okrádá pozorovatele blíže k městům o krásu tmavé hvězdné oblohy a bohatı meteorickı roj Perseidy. Oba fotografové přitom snímali stejnou technikou přibližně stejnı celkovı čas a obrazy zpracovávali identickımi (dopředu domluvenımi) technikami,“ píše se tiskové zprávě ke snímku.