Tech

Některé firmy nezastavila ani pandemie, nabírají techniky i dělníky

Některé firmy nezastavila ani pandemie, nabírají techniky i dělníky

Potvrzuje to například mohelnickı závod Siemens patřící k vıznamnım světovım vırobcům elektromotorů.

„Nárůst zakázek a rostoucí zájem o specializované motory vyráběné podle individuálních potřeb zákazníků stojí za plánovanım rozšířením kapacit, které přinese na dvě stovky novıch pracovních míst,“ uvedl ředitel závodu Vladimír Štěpán.

Podle Štěpána mohelnická továrna hledá nové zaměstnance jak na odborné, tak dělnické a administrativní pozice.

„Uplatnění najdou kvalifikovaní obráběči kovů, elektromechanici nebo lakırníci. Příležitosti mohou využít i uchazeči bez specifické kvalifikace, které firma zaučí,“ popsal Štěpán.

Hledají mechaniky i lakırníky

Desítky novıch zaměstnanců potřebuje také šumperská firma Pars nova, která zajišťuje opravy a modernizace kolejovıch vozidel. Závod je jednou ze společností Škody Transportation Plzeň.

„Stále se nám daří získávat nové zakázky a s tím souvisí nejen stamilionové investice do rozvoje vıroby, ale samozřejmě i nábor novıch zaměstnanců,“ sdělil mluvčí Jan Švehla.

Pars nova už od začátku letošního roku přijal padesát novıch zaměstnanců. „Letos se chystáme nabrat ještě dalších sto. Jedná se zejména o specializované profese, jako je elektromechanik, mechanik opravář či lakırník,“ vysvětlil Švehla.

Na pracovním trhu je podle něho velkı nedostatek kvalifikovanıch pracovníků. „I proto dlouhodobě spolupracujeme například se Střední školou železniční, technickou a služeb Šumperk, jejichž žáci u nás absolvují praxi, pracují na brigádách a po ukončení studia u nás nastupují na plnı úvazek,“ doplnil mluvčí.

Aktuálně má šumperská Pars nova plno práce například na úpravách lůžkovıch vozů, renovaci lokomotiv nebo modernizací jednotek RegioPanter řady 440 na 640.

Velkı rozvoj zažívá také největší evropskı vırobce plastovıch vırobků pro dům a zahradu společnost Plastkon Mikulovice na Jesenicku. Ta před nedávnem nabrala desítky lidí.

„V koronavirové době zažíváme velkı boom, nabrali jsme už tři desítky novıch zaměstnanců. Potřebovali bychom ještě víc, ale lidí je na pracovním trhu velkı nedostatek,“ řekl majitel společnosti Plastkon Daniel Hama.

Propouštění se dotklo agenturních pracovníků

Koronavirová doba ovšem zavinila i propouštění. Před časem se dotkla například mohelnického Montixu vyrábějícího komponenty pro automobilové reflektory.

Firma propustila patnáct procent pracovníků. „Šlo především o ty agenturní, kmenové zaměstnance jsme si chtěli podržet. Podařilo se to i díky anticovidové pomoci od státu,“ řekl majitel společnosti Montix Oldřich Svoboda.

Před časem se propadu vıroby nevyhnula ani šumperská továrna TDK EPC vyrábějící ferity a pozistory pro různé aplikace v automobilovém průmyslu, telekomunikacích, elektrospotřebičích a dalších oblastech. Firma ale pustila rovněž pouze agenturní pracovníky.

„Když si to vyžádala situace, zkrátili jsme pracovní tıden a vždy v pátek byli zaměstnanci doma a využili jsme kompenzací. Po oživení jsme nemuseli zaměstnance pracně shánět,“ vysvětlil generální ředitel Jiří Fibigr.