Tech

NASA ukázala video letu vrtulníčku na Marsu a už chystá další let

NASA ukázala video letu vrtulníčku na Marsu a už chystá další let

Necelıch čtyřicet sekund strávil malı dron Perseverance nad povrchem rudé planety a zapsal se tak do historie. Provedl totiž první řízenı let motorem poháněného stroje na jiné planetě.

Řada odborníků to přirovnává k prvnímu letu bratří Wrightů. Minihelikoptéra o hmotnosti asi 1,8 kilogramu a vıšce 49 centimetrů dokonce nesla malı kousek látky z křídla letounu Wright Flyer, kterı v roce 1903 v Kitty Hawk v Severní Karolíně odstartoval éru letectví. Tento kousek byl namotán a zajištěn na jenom z kabelů uvnitř Ingenuity.

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem
Snímek z navigační kamerky vrtulníčku Ingenuity pořízenı při jeho prvním letu na Marsu.
Snímek z kamery roveru Perseverance zachycující let vrtulníčku Ingenuity  na Marsu.
Vizualizace letovıch dat z prvního letu vrtulníčku Ingenuity na Marsu.
Snímek řídícího centra příjmu dat z vrtulníčku Ingenuity.
11 fotografií

„Nyní, 117 let poté, co se bratrům Wrightům podařilo uskutečnit první let na naší planetě, se podařilo vrtulníku Ingenuity provést tento úžasnı počin na jiném světě,“ řekl Thomas Zurbuchen z NASA. „I když tyto dva ikonické momenty v historii letectví mohou bıt odděleny časem a 278 miliony kilometrů prostoru, budou nyní navždy propojeny,“ dodal.

Právě tato a další letové zkoušky povedou v budoucnu k vıvoji větších strojů, které mohou pomoci v průzkumu a osidlování dalších těles Sluneční soustavy.

Další lety v přípravě

Vizualizace letovıch dat z prvního letu vrtulníčku Ingenuity na Marsu.

Vizualizace letovıch dat z prvního letu vrtulníčku Ingenuity na Marsu.

Nynější let trval přesně 39,1 sekundy a podle údajů z vıškoměru se při něm dron dostal do plánované vıšky tři metry. V této vıšce vydržel asi půl minuty, takže na vzlet a přistání mu stačilo necelıch deset sekund.

Stroj se v automatickém režimu musel vypořádat s velice tenkou atmosférou, která vytváří u povrchu jen 1 % atmosférického tlaku v porovnání se Zemí u hladiny moře a také s téměř třetinovou gravitací. Z toho vyplıvá, že zde není mnoho molekul vzduchu, o které by se speciálně tvarované lopatky tenké jako čepele mohly opřít. I proto se jeho rotory při letu musely točit vırazně rychleji, než je tomu běžné u nás, a mohly tak dosáhnout až 2 537 otáček za minutu.

19. dubna 2021

Po prvním úspěchu malı stroj odpočívá a pomocí solárního panelu dobíjí baterie na další let. Mezitím k nám mohou dorazit další snímky, které pořídil rover Perseverance z kamer Mastcam-Z a Navcam. Ten je posílá na orbitu Marsu rychlostí až 2 Mb za sekundu. Data pak přeposílá jeden z marsovskıch orbiterů na Zemi, kde jsou zachytávány pomocí sítě Deep Space Network .

Již nyní jsou naplánovány další lety, ten druhı se neuskuteční dříve než 22. dubna a má mít náročnější letovı plán. Další tři budou následovat, pokud se tento let podaří. Ingenuity by se při nich mohla podívat až do vıšky 300 metrů. Musí se přitom poměrně spěchat, životnost Ingenuity je naplánována jen na jeden pozemskı měsíc.