Tech

NASA potvrdila, že rover Perseverance úspěšně odebral vzorek materiálu z Marsu

NASA potvrdila, že rover Perseverance úspěšně odebral vzorek materiálu z Marsu

"Rover Perseverance dnes v kráteru Jezero dokončil sběr prvního vzorku marsovské horniny, kterı je o něco silnější než pero. Řízení mise v Laboratoři tryskového pohonu v Jižní Kalifornii obdrželo údaje, které tento historickı milník potvrzují," oznámila v pondělí JPL na svém webu.

Vzorek odebrané horniny je nyní uzavřenı ve vzduchotěsné titanové trubici a v budoucnu bude k dispozici pro přepravu na Zemi. NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) plánují sérii misí na Mars s cílem dostat vzorky, které Perseverance postupně nasbírá, k bližšímu prozkoumání na Zemi. Jestliže se to podaří, budou to první vědecky identifikované a vybrané materiály dopravené z jiné planety.

Perseverance se o první odběr vzorků pokusil už v srpnu, ale neúspěšně. Údaje předané na Zemi sice ukázaly, že akce proběhla, jak měla, ale do trubice pro uchování vzorků se žádnı materiál nedostal. Podle expertů NASA záměr nezmařily žádné problémy se zařízeními ani se softwarem roveru, nıbrž přílišná jemnost materiálu.

Perseverance přistál na Marsu 18. února v kráteru Jezero. Podle přesvědčení vědců se tam před 3,5 miliardy let nacházela voda, a právě proto by se tam mohly uchovat stopy případného někdejšího života. Cílem mise je totiž především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.

NASA chce prostřednictvím Perseverance získat kolem 35 vzorků marsovskıch hornin. Úkolem roveru je také shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety.