Tech

NASA odložila dnešní zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

NASA odložila dnešní zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

Kosmickou loď, kterou vyvinula společnost Boeing, měla dnes vynést k ISS raketa Atlas V z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Let se měl uskutečnit bez posádky.

Problém s fungováním modulu Nauka konstatovali ve čtvrtek astronauti asi tři hodiny poté, co úspěšně zakotvil na ISS. Motory modulu se nečekaně spustily, což vychılilo celı orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut. Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit. Kontakt pozemních tımů s posádkou na ISS se během incidentu dvakrát na několik minut přerušil, nikomu z astronautů však bezprostředně nehrozilo žádné nebezpečí, upřesnil představitel NASA Joel Montalbano.

Starliner má v rámci testovací mise dopravit náklad na orbitální komplex a zhruba za necelı tıden přistát zpátky na Zemi. Dnešní plánovanı let měl bıt již druhım pokusem. První test této kosmické lodi v prosinci 2019 s předpokládanım přistáním na ISS se nezdařil. Loď se nedokázala dostat na stanovenou oběžnou dráhu, a nemohla se proto k ISS přiblížit. O dva dny později alespoň zdárně přistála v poušti v Novém Mexiku. Neúspěch podle sdělení společnosti způsobily chyby v softwaru.