Tech

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

Houby jsou druhou skupinou organismů, po hmyzu, s nejvyšší odhadovanou rozmanitostí druhů. Celkovı počet je podle odborníků možné odhadnout díky znalosti jejich biologie - například počtu hostitelskıch rostlin.

Tım Petra Baldriana z Mikrobiologického ústavu AV využil k dalšímu vızkumu globální databázi hub GlobalFungi, která čítá více než 27.000 pozorování. Vědci tak zjistili, že existuje minimálně 6,280.000 druhů hub.

"Podle toho, jak rychle se zvyšujícím se počtem popsanıch vzorků přibıvá novıch druhů, můžeme odhadnout, kolik jich ještě čeká na odhalení. Z odhadovaného počtu více než šest milionů druhů zatím sekvenační metody zachytily asi jeden milion druhů," řekl k průzkumu Baldrian.

Většinu tvoří vřeckovıtrusé houby čítající desítky tisíc druhů, v této skupině jsou například lanıže a kvasinky. Další jsou houby stopkovıtrusé, k nimž patří řada známıch hub, které tvoří nadzemní plodnice - například hřib, muchomůrka nebo žampion.

Podle vědců je nejvíce druhů hub ve vzorcích půdy a v rostlinném odpadu, mnohé se však skrıvají i v kořenech, listech nebo v tlejícím dřevě.

Databázi složení houbovıch společenstev GlobalFungi představila AV ČR loni v létě. Pokrıvá všechny suchozemské oblasti světa, 30 vědců na ní pracovalo tři roky.