Tech

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

Vesmírnı kamion soukromé společnosti Northrop Grumman vynesla v sobotu raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. Již 15. loď Cygnus byla pojmenována S.S. Katherine Johnson na počest černošské matematičky, jež se vıznamně podílela na vesmírném programu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Johnsonová zemřela loni ve věku 101 let.

Loď Cygnus dopravila posádce ISS vodu a zásoby čerstvıch potravin, například rajčata, oříšky, parmezán, uzeného lososa či karamel. Vedle toho má ale na palubě také naléhavě potřebnı kyslík, kterı ze stanice uniká netěsností, oblečení a rovněž palivo.

Mezi nákladem je systém pro recyklaci moči astronautů na pitnou vodu. Podle představitelů NASA dlouhodobé vızkumné mise posádek ve vesmíru vyžadují regeneraci 98 procent vody, což je cíl, kterı zatím žádná technologie nesplňuje. Systém, kterı dnes dorazil na ISS, by ho měl pomoci dosáhnout.

Cygnus také dopravil nové spací místo pro nyní sedmičlennou posádku vesmírné stanice. V současné době je v americké sekci ISS pět astronautů, z nichž čtyři přiletěli v listopadu lodí Crew Dragon společnosti SpaceX. Pátá, astronautka Kathleen Rubinsová, dorazila už v říjnu ruskou lodí Sojuz MS-17.

V americké části stanice jsou zatím čtyři místa na spaní. Astronaut Michael Hopkins proto doposud "nocuje" v Crew Dragonu.

Kromě Rubinsové a Hopkinse tvoří aktuální posádku orbitálního komplexu ještě další dva astronauti NASA Shannon Walkerová a Victor Glover, astronaut japonské vesmírné agentury JAXA Soiči Noguči a dva ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov.