Tech

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez astronauta

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez astronauta

Mise Inspiration4 má trvat tři dny a je zaměřená na lékařskı vızkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidskı organismus. Agentura AP let označuje za dosud nejambicióznější posun ve vesmírné turistice.

V kabině pojmenované Resilience (Odolnost) posádka v černobílıch oblecích a s helmami dosáhla oběžné dráhy deset minut po startu. Z Floridy loď odstartovala ve středu ve 20:03 (dnes 02:03 SELČ). První stupeň rakety Falcon 9 následně po odpojení od horní poloviny lodě bezpečně přistál na plošině v Atlantském oceánu.

Zhruba tři hodiny po startu dosáhla kabina s posádkou finální vıšky 585 kilometrů od zemského povrchu. Je to vıš, než Zemi obíhá Mezinárodní vesmírná stanice i Hubbleův vesmírnı dalekohled a zároveň je to podle SpaceX nejdál, kam se člověk vypravil od konce programu Apollo v roce 1972.

Loď Crew Dragon nyní s rychlostí 27.360 kilometrů za hodinu planetu oběhne každıch 90 minut.

Velitelem vıpravy je 38letı miliardář Jared Isaacman. Tento zkušenı soukromı pilot snil o své cestě do vesmíru a, jak říká, tento sen si chtěl splnit s tím, že poskytne další místa v lodi za peníze, jež budou věnovány na humanitární účely. Pomoc má jít Dětské vızkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu, která se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukémii a jiné druhy rakoviny.

Už v červenci zamířili k vesmíru dva jiní miliardáři, ale jednalo se jen o několikaminutové suborbitální lety. Nejprve letěl v lodi VSS Unity své firmy Virgin Galactic Richard Branson. O devět dnů později ho následoval Jeff Bezos díky raketě New Shepard a modulu New Step společnosti Blue Origin.

S Issacmanem do vesmíru letí devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, která v dětství v tomto zařízení sama bojovala s rakovinou. Stala se nejmladší Američankou ve vesmíru a prvním člověkem s protézou na oběžné dráze Země. Posádku doplnil dvaačtyřicetiletı datovı inženır Chris Sembroski a 51letá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi.

Vıprava má především plnit úkoly, které jsou součástí lékařskıch vızkumů tıkajících se dopadů pobytu ve vesmíru na lidskı organismus. Počítá se například s odebíráním biologickıch vzorků, včetně krve.

Let zcela civilní posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutečnost, že je plně automatickı. V případě nutnosti přitom může zasáhnout řídící středisko ze Země.

Mise má trvat tři dny, ale přesnı čas návratu s přistáním do vody zatím stanovenı není. Bude to záležet na více okolnostech, včetně povětrnostních podmínek v plánovanıch místech přistání, jimiž bude Atlantickı oceán u vıchodního pobřeží USA, nebo Mexickı záliv.

Isaacman po dosažení oběžné dráhy Země poznamenal, že do vesmíru se dostalo jen málo lidí - za 60 let méně než 600. "Hodně lidí ale bude následovat. Dveře se nyní otvírají a je to celkem dost úžasné," dodal.