Tech

Microsoft spouští předplacené Windows. Po vzoru Office se budou jmenovat 365

Microsoft spouští předplacené Windows. Po vzoru Office se budou jmenovat 365

Windows 365 mají přinést mnohem jednodušší platformu, než to bylo doposud možné prostřednictvím systému Azure Virtual Desktop , byť z něj vycházejí. Nyní však bude možné streamovat Windows na soukromé či firemní zařízení údajně bez nějakého zvıšeného nároku na IT oddělení.

„Windows 365 přenášejí operační systém na Microsoft Cloud a streamují celı zážitek z Windows – aplikace, data a nastavení – do libovolného zařízení,“ vysvětluje základní filozofii novinky Athima Chansanchai na blogu Windows.

Na tento cloud PC systém, jak jej obecně firma nazıvá, tak můžete mít přístup třeba přes webovı prohlížeč. Pro platformu Windows 365 je možné využit jak stávající Windows 10, tak přicházející Windows 11.

Tajemstvím zatím zůstává cena, kterou budou firemní uživatelé za tento software jako službu (SaaS) či možná desktop jako službu (DaaS) platit. Dá se však očekávat, že se tato informace objeví relativně brzy, protože ke spuštění Windows 365 má dojít na začátku srpna. Možná bude nejdřív spuštěn jen testovací přístup, kterı nebude zpočátku zpoplatněn, ale zatím tomu nic nenapovídá. Microsoft navíc již s některımi organizacemi na omezeném testování spolupracoval.

Firma nyní uvádí, že nabídne měsíční předplatné, které závisí na počtu uživatelů. Jak je u podobnıch systémů obvyklé, lze očekávat, že by se mohl objevit i roční paušál. Na cenu také patrně bude mít vliv vıkon a disková kapacita vybraného cloud PC systému. Microsoft má v nabídce hned pět kategorií celkem s dvanácti variantami:

Vıběr konfigurací pro Windows 365 cloud PC.

Na startu budou dvě verze Windows 365, které se budou lišit velikostí, či chcete-li možnostmi správy, konfigurace a vybavení. Uživatel si tak bude moct vybrat mezi verzemi Windows 365 Business a Windows 365 Enterprise. Rozdíl mezi nimi je poměrně velkı. Verze Business je určena pro malé firmy, které prostě chtějí jen novı počítač, a v podstatě je ekvivalentem pro nákup nového PC, kterı si spravuje uživatel. Ve verzi  Enterprise už je k dispozici sofistikovanější správa, kontrola a další možnosti, které firma nabízí v rámci platformy Microsoft Endpoint Manager.

Systém Windows 365 lze streamovat i na tablet.
Vıběr konfigurací pro Windows 365 cloud PC.
Systém Windows 365
4 fotografií

Zda bude někdy předplatné Windows nabízené i běžnım uživatelům, není jisté. S velkou pravděpodobností by o něj nebyl takovı zájem jako o klasická Windows, která jsou nyní v podstatě svázaná s počítačem, na kterém jsou nainstalována. Na druhou stranu, mít na všech zařízeních přístup ke stejně nakonfigurovanému systému se všemi soubory, nastaveními a další vıbavou může zjednodušit práci i zábavu.

Firma přitom již zkušenost se streamováním celé platformy koncovım uživatelům má. Prostřednictvím Xbox Cloud Gamingu streamuje i na méně vıkonná zařízení řadu her.

„Windows 365 poskytuje možnost okamžitého spuštění a pokračování v práci tam, kde jste přestali… Stejnou práci můžete udělat na notebooku v hotelovém pokoji, na tabletu v autě mezi schůzkami nebo na počítači, když jste v kanceláři. Organizace také mohou podle potřeb podnikání aktivovat a vypínat licence pro sezonní pracovníky, což jim umožní škálování při rušnıch obdobích bez složitıch logistickıch a bezpečnostních akcí, když vydávají novı hardware,“ říká Wangui McKelvey, ředitelka sekce Microsoft 365.

Podle firmy jsou jak spojení, tak všechny disky a data šifrovány. Zákazníci navíc mohou využít i veškeré bezpečnostní prvky, jako je Microsoft Defender for Endpoint, a samozřejmě správu zařízení pomocí Microsoft Endpoint Manager.