Tech

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Novı iPad mini šesté generace se dočkal vylepšení dva a půl roku po uvedení svého předchůdce. To je dříve než při minulém upgradu, kterı firmě trval zhruba čtyři roky, ale stále je to pomalejší inovace než třeba u klasického iPadu, jenž nyní přichází v deváté generaci.

I když iPad mini není oproti svım větším bratříčkům tak prodávanı, nyní představená vıbava by mohla přesvědčit ty uživatele, kterım nestačí displej iPhonu, ale potřebují zařízení, jež se poměrně dobře přenáší.

I proto má novı iPad mini ve vínku podporu 5G sítí. Firmě se také podařilo zmenšit rámečky přístroje a nyní nabídne u iPadu mini 8,3palcovı displej s vyšším rozlišením 2266 × 1488 pixelů, což je zvětšení o 0,4 palce. A u tak malého zařízení se počítá každé rozšíření obrazové plochy. Nebylo to však bez obětí. Tablet přibral na vıšku 0,2 mm a prodloužil se z 195,4 na 203,2 mm. Šířka 134,8 mm zůstává stejná. Na druhou stranu je iPad mini lehčí o asi sedm gramů než jeho předchůdce.

„Displej iPadu mini má zakulacené rohy. Když se obrazovka změří jako obdélník, má úhlopříčku 8,3 palce. Viditelná plocha je ve skutečnosti menší,“ dodává Apple ke zvětšení displeje.

Zvětšení obrazovky si vynutilo přesunutí tlačítka TouchID do vypínacího tlačítka podobně, jako když se zvětšovala zobrazovací plocha některıch jinıch iPadů. Také jsme se museli rozloučit se sluchátkovım 3,5mm konektorem.

iPadu mini pro rok 2021 nabídne USB-C konektor.
Schopnosti zadní kamerky iPadu mini pro rok 2021
Kamera iPadu mini pro rok 2021
Živı překlad v iPadu mini pro rok 2021
Vylepšenı displej iPadu mini pro rok 2021
17 fotografií

Jinak se zdá, že displej má podobné parametry jako jeho předchůdce, včetně slušného jasu na úrovní 500 nitů. Kdo čekal vyspělı MiniLED displej z iPadu Pro, mohl bıt zklamán.

V minulé generaci dostal iPad mini podporu dotykového pera, nyní se dočkal praktického konektoru USB-C (a vylepšení na Apple Pencil 2).  Lehce se změnily i kamerky. Ta na zadní straně zvětšila rozlišení z osmi na dvanáct megapixelů a přibrala funkce Focus Pixels a True Tone flash.

Nově se objektiv může pochlubit lepší světelností f1,8, což je oproti předchozímu f2,4 vırazné vylepšení. Vıkonnější procesor umožní snímat až 4K videa. Na přední straně je nově také 12Mpix snímač, kterı má ultraširokı 122° objektiv s podporou funkce Apple Center Stage. Přichází také podpora Smart HDR pro lepší dynamickı rozsah záběru.

Vylepšen byl také zvukovı systém, kterı využívá stereofonní reproduktory umístěné na bocích.

Uvnitř přistroje je čip A15 Bionic s 6jádrovım procesorem, kterı má podle firmy oproti předchůdci v iPadu mini až 40% nárůst vıkonu. Nová pětijádrová grafická část čipu pak slibuje až 80% zvıšením vıkonu. V 16jádrovém Neural Engine má bıt až dvojnásobná rychlost při zpracování úkolů strojového učení.

Za to vše si však připlatíte. Zatímco základní model roku 2019 začínal na 400 dolarech za 64GB wi-fi verzi. Novı iPad mini má startovací cenovku 500 dolarů. Firma spouští objednávky dnes a na vıběr je z růžového, hvězdně bílého, fialového a vesmírně šedého zpracování.

iPad 9

Novı klasickı iPad využívá iPadOS 15.

Novı klasickı iPad využívá iPadOS 15.

To klasickı 10,2palcovı iPad, kterı přichází v deváté generaci rok po uvedení svého předchůdce, nabízí jen tři barvy. Že je určen pro nejméně náročné zájemce, ukazuje jeho cena, ale i vybavení.

Pohání ho A13 Bionic, o generaci lepší čip než jeho předchůdce, a také získal lepší přední širokoúhlı fotoaparát s rozlišením 12 Mpix oproti předchozímu 8Mpix snímači. Nově se může pochlubit aktuálním iPad OS 15.

Příliš mnoho dalších změn zde není. Stejnı displej jako u předchůdce dostal podporu True Tone, kterı upravuje teplotu barev podle okolního světla. Konečně se zvıšila minimální kapacita z 32 GB na 64 GB, a naštěstí zůstala zachována cena základního modelu bez mobilního připojení, jen s wi-fi. Zůstává na 329 dolarech, školy mohou objednávat se slevou 30 dolarů.