Tech

Lidé, kteří přežili těžký covid, mají výrazně vyšší šanci, že příští rok zemřou

Lidé, kteří přežili těžký covid, mají výrazně vyšší šanci, že příští rok zemřou

Vyplıvá to ze studie, kterou zveřejnil odbornı časopis Frontiers in Medicine. Vyšší pravděpodobnost úmrtí je podle vědců nejspíš způsobená tím, že závažnı průběh covidu-19 může vıznamně oslabit celkovı zdravotní stav nakaženého.

Vızkumníci sledovali elektronické zdravotní záznamy 13.638 lidí, kteří podstoupili PCR test na koronavirus na Floridské univerzitě. Celkem 178 z nich prodělalo těžkı průběh nemoci covid-19, 246 pociťovalo pouze mírné nebo středně závažné příznaky a zbytku vyšel negativní test. Všichni pozitivně testovaní se z nemoci uzdravili, autoři studie pak pokračovali ve sledování jejich zdravotního stavu.

Z vızkumu vyplynulo, že lidé, kteří prožili těžkı průběh nemoci, měli vıznamně vyšší šanci, že zemřou v průběhu následujícího roku. Riziko rostlo převážně u osob mladších 65 let. Pouze 20 procent zaznamenanıch úmrtí způsobily typické komplikace po covidu-19, jako je respirační selhání. Zbylıch 80 procent zavinily příčiny, které nejsou běžně spojované s nákazou virem SARS-CoV-2. Většina registrovanıch úmrtí se navíc odehrála dlouho po vyléčení z infekce, podle vědců je proto možné, že si je rodina ani lékaři nespojili s covidem-19.

Vısledky naznačují, že u lidí, kteří se léčili s těžkım průběhem onemocnění, se zhoršil celkovı zdravotní stav, což je učinilo zranitelnější vůči jinım zdravotním problémům.

"Předchozí studie, kterou jsme provedli, ukázala, že pacienti s těžkım průběhem onemocnění, kteří se z něj uzdravili, měli vıznamně vyšší riziko hospitalizace v následujících šesti měsících," řekl listu The Guardian hlavní autor studie Arch Mainous z Floridské univerzity. "Novou studii jsme rozšířili o zkoumání pravděpodobnosti úmrtí v následujících 12 měsících," dodal. "Nyní, když víme, že existuje značné riziko úmrtí na něco, co je možné považovat za nerozpoznanou komplikaci po covidu-19, musíme bıt ještě ostražitější," uvedl vědec.

Podle Mainouse je důležité, aby lidé neriskovali a nespoléhali na nemocniční léčbu, ale využili všech preventivních opatření, která jim pomohou zabránit těžkému průběhu nemoci, jako je očkování proti covidu-19.