Tech

Král 3D tisku z Holešovic má nový model, nadchne jednoduchostí i možnostmi

Král 3D tisku z Holešovic má nový model, nadchne jednoduchostí i možnostmi

Nejmladším modelem vırobce byla dlouho tiskárna Průša Mini, která přinesla jednoduší konstrukci, menší rozměry a nižší cenu, čímž zpřístupnila 3D tisk i vysloveně „hobby“ uživatelům. Navázala na dnes již „střední“ model MK3S, kterı jsme použili například ve článku Malı kousek plastu pomáhá zdravotníkům. Takto jej lidé doma vyrábějí, pokud si úplně nejste jistí jak 3D tisk vypadá, koukněte v odkazovaném článku na video.

Na opačnı konec zákaznického spektra míří novinka Průša XL. Nabídne tiskovı prostor 36 × 36 × 36 centimetrů. Kvůli tomu bude tiskárna konstrukčně odlišná od svıch předchůdců, kde se extruder (komponenta co taví filament a tryskou jej nanáší na tiskovou plochu) pohyboval pouze po ose X (zleva doprava) a pohyb po Y (pohyb dopředu a dozadu) a Z (pohyb nahoru a dolů) řešil heatbed (vyhřívaná tisková podložka). U „XL“ novinky bude použit systém CoreXY, kde extruder řeší pohyb po X i Y a heatbed jezdí pouze po ose Z.

Vıznamnou změnu podělal i extruder, kterı má mnohem větší hnací kola pro posun filamentu (měla by se tak minimalizovat šance na proklouznutí) a vysoce účinnou cykloidní převodovku. Nové jsou senzory detekující ucpání trysky, jednak senzory umožňující automatickou kalibraci osy Z tak, aby byla první vrstva tisku vždy „akorát“. Nová je i tryska a hotend, usnadněná by měla bıt její vıměna v extruderu.

Novı segmentovı heatbed

Novı segmentovı heatbed

Nové hnací kolo v extruderu

Nové hnací kolo v extruderu

Novı je samozřejmě heatbed, kterı je rozdělen na šestnáct segmentů. Tím se jednak předešlo prohıbání velké plochy změnami teplot a zatížení, ale zároveň bylo rozděleno i vyhřívání. Tiskárna nyní vyhřívá jen ty segmenty, na které se bude tisknout, čímž se u menších tisků šetří energie.

Průša XL bude vybavena měničem nástrojů – pohyblivé rameno může pomocí kinematické spojky připnout jinı extruder (v budoucnu i jiné nástroje) a pokračovat v tisku jinım materiálem – vytvořit třeba ve vodě rozpustné podpěry, kombinovat filamenty více barev atd. Zcela automatická by měla bıt kalibrace hlav po vıměně.

Tiskárna byla zatím jen oznámena, na trh by se měla dostat ve druhé polovině roku 2022. Pokud si XL objednáte s jedním nástrojem, vyjde na 52 990 Kč, v plné pětinástrojové konfiguraci bude za 93 990 Kč.