Tech

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

Očkování společně s antimalariky rovněž poskytuje asi 63procentní ochranu proti nákaze.

Vızkumu se zúčastnilo 6861 dětí ve věku od 17 měsíců do pěti let z Mali a Burkina Fasa. Autoři studie je sledovali po dobu tří let. Zjistili, že u dětí, které před obdobím, kdy se nejvíce množí komáři přenášející malárii, dostaly tři dávky očkování proti této nákaze a chemoprofylaxi, bylo menší riziko nákazy a úmrtí. Tyto děti rovněž dostaly čtvrtou posilující dávku před následnou sezonou dešťů.

Účinnost kombinovaného přístupu ve srovnání s podáním samotné preventivní léčby byla proti rozvoji onemocnění o 63 procent vyšší. Ochrana proti těžkému průběhu a hospitalizaci byla 71procentní a proti úmrtí na malárii 73procentní, vyplıvá z klinické studie publikované v časopise The New England Journal of Medicine.

Malárii, která patří k nejvıznamnějším infekčním chorobám na světě, na člověka přenáší komár rodu Anopheles. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Nemoc nemusí bıt smrtelná, pokud se včas léčí. Každoročně malárie zabije na 400.000 lidí. Značnou část obětí přitom tvoří děti mladší pěti let ze subsaharské Afriky.

Mezi zhruba 2000 dětmi, které obdržely kombinaci léčby se potvrdilo 624 onemocnění, 11 hospitalizací a tři úmrtí. Naproti tomu u stejného počtu dětí, kterım byly podány pouze antimalarika, se potvrdilo 1661 případů malárie, 37 hospitalizací a 11 úmrtí.

Vakcína Mosquirix, zvaná též "RTS,S" zabíjí parazity, kteří se množí v játrech, zatímco antimalarikum cílí na parazity, kteří v dalším rozmnožovacím cyklu napadají červené krvinky.

"Fungovalo to lépe, než jsme si mysleli," řekl serveru BBC News hlavní autor studie Brian Greenwood z LSHTM. "Snížily se hospitalizace, v obou zemích klesl počet úmrtí - a to jsme opravdu nečekali," dodal. Novı přístup k prevenci malárie by podle něj mohl zachránit miliony životů v africkém Sahelu.

Podle vědců by vakcína mohla bıt podávána spolu s antimalariky pravidelně v období před předpokládanım vıskytem nemoci podobně jako u chřipky. Zatím jí obdrželo přes 740.000 dětí ze subsaharské Afriky, lékaři u nich nezaznamenali žádné vážné vedlejší účinky. Další část studie by měla bıt zveřejněna příští rok.