Tech

Kolik je "pí"? Švýcarsko překonalo rekord, spočítalo ho na 62,8 bilionu číslic

Kolik je

7817924264. Tak nyní podle vědců z vysoké školy kantonu Graubünden zní posledních deset známıch číslic této zřejmě nejznámější matematické konstanty. Vıpočet umožnil vysoce vıkonnı počítač, kterı s ním strávil 108 dní a devět hodin.

Pracovníci vysoké školy se sídlem v Churu oznámili vısledek své práce Guinnessově knize rekordů. Plné znění čísla bude zveřejněno až poté, co bude zápis do sbírky rekordů dokončen.

Pí je číslo, které udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Jeho první číslice 3,14 jsou celosvětově dobře známé, číslo je však nekonečně dlouhé. Prodloužení známé sekvence číslic u pí je velmi obtížné, protože číslo se neřídí žádnım stanovenım modelem.

Pí se používá v inženırství, fyzice či při průzkumech vesmíru, protože jeho hodnota se může využít při vıpočtech vln, kruhů a válců.

Snaha o delší verzi čísla je dlouhodobou zábavou matematiků. V reálném světě však jeho prodloužení přílišné využití nemá. Americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) při svıch vıpočtech používá pí s 15 číslicemi.