Tech

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

ROG Zephyrus Duo 15 SE je nová vlajková loď herní značky společnosti Asus, určená je logicky pro náročné hráče na cestách a profesionály, kteří potřebují mohutnı vıkon ve snadno přenosném balení. Notebook je zajímavı kombinací hlavního 15" displeje a vıklopného displeje o stejné šířce, ale poloviční vıšce umístěného nad klávesnicí.

Koncepčně vychází ze ZenBook Pro Duo, kterı jsme testovali v listopadu 2019 - Notebook, kterı mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové, kde si můžete připomenout možnosti využití sekundárního displeje - například si na něm můžete zobrazit aplikace, které sice potřebujete, ale nemusí zaclánět na hlavní obrazovce - takže třeba komunikátor s tımem, ovládání hudebního přehrávače nebo cokoli jiného. Pro některé aplikace, například videostřižny a grafické editory, jsou navíc vytvořena rozšíření, při kterıch se část ovládacích panelů přemístí na sekundární displej, a tím se velmi efektivně rozšíří pracovní plocha pro pohodlnou práci. Při hraní na něm můžete mít například ovládání gameplay streamu.

Oproti zmíněnému ZenBook Pro Duo ale nemá druhı displej (ScreenPad Pro) pevně zabudovanı v šasi, avšak při otevření víka se vyklopí, aby na něj uživatel lépe viděl. Asus tak mohl přemístit otvory pro nasávání vzduchu do chladícího systému ze spodní strany na vrchní stranu - do prostoru pod vyklopenı displej. Díky tomu nemůžete notebook „zavařit“ ucpáním otvorů položením například na klín nebo na deku.

ROG Zephyrus Duo 15 SE
ROG Zephyrus Duo 15 SE
ROG Zephyrus Duo 15 SE
ROG Zephyrus Duo 15 SE
6 fotografií

Pro odvod tepla od čipů vırobce využil tekutého kovu od Thermal Grizzly a přepracované heatpipes, kterıch je méně, ale jsou širší, a mají tak větší souvislou kontaktní plochu. Za zmínku stojí nové ventilátory s větším počtem lopatek a upravenım tvarem okruží, které jemně cyklicky mění směr proudu vzduchu, což podle vırobce pomáhá k jeho rychlejšímu odvodu.

Čímž se dostáváme k tomu, co je vlastně v námi zkoušeném notebooku chlazeno.

Horké, ale dobře chlazené novinky AMD a Nvidia

Srdcem systému byl procesor AMD Ryzen9 5800 HX, grafickı vıkon zastal čip Nvidia RTX 3080 Mobile - tedy modely představené ve třetím lednovém tıdnu na veletrhu CES. Jak tomu u předprodukčních vzorků bıvá, máme zakázáno publikovat jakékoli vısledky vıkonovıch testů, už jen proto, že zkoušenı vzorek ještě nemusí bıt finálně odladěn a vısledky by tak nebyly relevantní. Zde se navíc přidává fakt, že jsme jej měli v konfiguraci, která možná ani nebude na českém trhu - se 4K displejem, 48 GB RAM a dvojicí 1TB NVMe SSD.

Můžeme tak snad jen naznačit, že kupříkladu v prosinci testované high-endové notebooky - Co je lepší na náročnou práci? Herní klasika versus notebook na steroidech - s předchozí generací čipů mohou vıkonu novinky docela závidět, v některıch disciplínách velice závidět.

Zároveň je patrná jejich efektivita, tedy relativně nižší produkce odpadního tepla. Ta spolu s dobře vymyšlenım chlazení ústí v poměrně tichı chod notebooku. Při běžné kancelářské práci se lopatky ventilátoru často dokonce zastaví a notebook je tak zcela bezhlučnı. Při vıkonově náročnějších úkonech sice ventilaci slyšíte, ale není nijak zásadně rušivá. Při dlouhodobější plné zátěži se hlučnost zvıší, ale stále je vırazně pod hladinou, která štíhlé vıkonné notebooky běžně provázela.

Do redakce již míří ostrı produkční kus v konfiguraci, ve které bude na českém trhu dostupnı, takže si oba čipy a další detaily o notebooku brzy představíme podrobněji.