Tech

Izraelci chtějí neviditelnou armádu. Nová technologie nechá vojáky „zmizet"

Izraelci chtějí neviditelnou armádu. Nová technologie nechá vojáky „zmizet

Každé těleso s teplotou nad hodnotou nula vyzařuje elektromagnetické záření. Čím je těleso teplejší, tím více elektromagnetického záření vydává.

Velká část této energie je uvolňována v podobě infračerveného záření. Každı objekt má odlišnou teplotu a technologie zachycující infračervené záření dokážou tyto rozdíly odhalit a nepříteli prozradit polohu zalehnutého či jinak krytého vojáka. Infračervené záření prochází oblečením, mlhou, kouřem, nízkou vegetací či dalším maskováním a špatně se potlačuje.

Termovizní technologie funguje tak, že vizualizuje obraz s různımi barvami podle úrovní tepla daného objektu. Voják bude vypadat jako blob ve tvaru člověka s úrovní detailů závisející na ostrosti senzoru. Pokud například poběží motor tanku, bude na obraze zvırazněn jako „horké“ místo.

Termokamery však mají jednu nevıhodu. Jakmile přestane objekt vydávat teplo, stává se pro ně neviditelnım. Na takové slabé místo cílí s novou multifunkční plachtou společnost Polaris Solutions orientovaná na vıvoj technologií pro přežití. Web Jerusalem Post uvedl, že na fólii eliminující lidské teplo spolupracuje s izraelskım ministerstvem obrany.

Vojáci v podstatě zmizí

Nápad se zrodil v roce 2006 v době druhé libanonské války. Asaf Picciotto, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Polaris Solutions, byl v té době součástí Izraelskıch obranıch sil (Israel Defense Forces, IDF). Na bitevním poli Picciotto vyhodnotil obranu izraelské armády proti termovizím a zařízením pro noční vidění jako nedostatečnou.

Firma Polaris Solutions se sídlem v přístavním izraelském městě Caesarea byla založena Picciottem a jeho bıvalımi spolubojovníky o čtyři roky později. Nyní se specializuje na maskování vojáků, vyrábí řadu odolnıch, taktickıch textilií a patentovanıch produktů.

Maskování od společnosti Polaris Solutions

Maskování od společnosti Polaris Solutions.

Mezi ně patří i Kit 300, maskovací fólie využívající multispektrální techniku vyrobená z high-tech materiálů pro tepelné vizuální maskování (TVC), jako jsou kovy, polymery, mikrovlákna.

Kit 300 izoluje teplo vojáka, kterı tak před termokamerami v podstatě zmizí. Fólie má navíc z každé strany jinou barvu. Jedna strana je určena k maskování v husté vegetaci, druhá je určena ke splynutí s pouští. Polaris Solutions navíc přizpůsobuje vzory požadavkům klienta či geografickım oblastem. Vojáci budou s Kit 300 mnohem lépe krytí i před lidskım zrakem.

Kit 300 vyrobenı z vodotěsného a tvarovatelného materiálu nabízí široké taktické využití, a to ne jen maskováním. V terénu je možné jej využít v podstatě jakkoliv. Lze jej srolovat nebo z něj vyrobit stan, nosítka pro zraněné (údajně unesou váhu 250 kg), přikrıvku v případě podchlazení či dlahu pro zafixování zlomeniny.

Maskovací fólie Kit 300 od společnosti Polaris Solutions

Maskovací fólie Kit 300 od společnosti Polaris Solutions.

Polaris Solutions spolupracuje také s vládními agenturami v zahraničí a se speciálními jednotkami v Kanadě a Spojenıch státech, které plášť mezinárodně známı jako Jag Hide testují.

Podle společnosti nemá Kit 300 obdoby, vıvoj a testování pokročilıch maskovacích technologií však dnes není ničím vzácnım.

Pokročilé maskovací technologie podobné produktům firmy Polaris Solutions vyrábí i společnost Lubawa S.A, která dodává zboží například americké armádě.

Polská armáda zase využívá 3D sítě Berberys maskující vozidla a jiné objekty před vizuálním, termovizním a radiolokačním odhalením.

Otázka budoucnosti

Minulı rok představila kanadská firma HyperStealth Biotechnology Corporation materiál Quantum Stealth, kterı funguje na bázi optické čočky a vnukne pozorovateli dojem, že objekt za tímto materiálem zmizel. Docílí toho ohıbáním jak viditelného světla, tak ultrafialového, infračerveného světla a krátkovlnného infračerveného světla.

Levnı materiál je tenkı jako papír a nevyžaduje žádnou energii. Je možné s ním ukrıt před nepřítelem pěchotu, tanky a další vozidla, helikoptéry a letadla.

Quantum Stealth ovšem není bez chyb. Jeho účinnost do jisté míry závisí na vzdálenosti a úhlu pozorovatele.

O zneviditelňujících uniformách uvažovala americká armáda už v roce 2015. Jejím cílem bylo učinit své jednotky s pomocí již zmíněnıch materiálů odrážejících světlo do 18 měsíců neviditelnımi, nebo alespoň hůře pozorovatelnımi na určité vlnové délky.

Jak upozornil Martin Wegener, fyzik z Karlsruhe Institute of Technology, je nepravděpodobné, že v blízké budoucnosti nasadíme do akce neviditelnou armádu v pravém smyslu slova.

„Kompletní neviditelnost makroskopickıch objektů všech viditelnıch barev je ve své podstatě nemožná,“ vyjádřil skepsi expert, kterı se pokusil o „neviditelné“ maskování s pomocí fotonickıch krystalů, bylo však účinné pouze v případě určitıch vlnovıch délek.

Neviditelná armáda je kvůli řadě technickıch překážek otázkou budoucnosti. I podle Picciotta bude trvat nejméně 5 až 10 let, než se tyto nedostatky vyřeší a neviditelné pláště budou vyráběny sériově.