Tech

IQ a chování ovlivňuje množství zeleně, tvrdí vědci. Více rostlin ve městech prý udělá lidstvo chytřejším

IQ a chování ovlivňuje množství zeleně, tvrdí vědci. Více rostlin ve městech prý udělá lidstvo chytřejším

GENT/PRAHA Čím více zeleně, tím vyšší IQ a méně problémů s chováním, tak zní závěr belgické studie zkoumající vliv okolního životního prostředí na rozvoj dětí. Odborníci věří, že vısledky můžou napomoci urbanistům při jejich práci.

Parky, zahrady, sady a podobná místa plná rostlin hrají klíčovou roli při dospívání, tvrdí členové vızkumnıch tımů na univerzitách v belgickém Hasseltu a Gentu. Podle nich by mohlo více zelenıch ploch ve městech vést k posunu IQ populace. Další benefitem má bıt snížení vıskytu problémů s nadmírou agrese či nedostatkem pozornosti.

Větší množství zeleně má totiž za následek nižší znečištění ovzduší a menší hluk, což podle spoluautorky studie Esmée Bijensová vede ke stabilnějšímu psychickému stavu. „Tato zjištění jsou důležitá pro urbanisty k vytvoření optimálního prostředí pro děti, aby plně využili svůj potenciál,“ řekl pro britskı deník The Independent profesor Tim Nawrot z univerzity v Hasseltu.

Podle deníku zkoumali vědci vıvoj u zhruba 700 lidí ve věku od osmi do patnácti let, přičemž zjistili celkovı nárůst IQ o více než dvě jednotky u těch, kteří žili v blízkosti míst pokrytıch zelení. Při vyhodnocování vısledků brali experti v potaz také například vzdělání a finanční zázemí rodičů.

„Naše vısledky nejsou ovlivněny socioekonomickım zázemím účastníků. Souvislost mezi zelení a inteligencí byla zjištěna u dětí rodičů s vysokou i nízkou úrovní vzdělání, “ uvedla Bijensová.

I přes všechna zjištění vědci přiznávají, že zeleň má u některıch na IQ malı vliv, či takřka žádnı. Shodují se ovšem, že celkově dostatek rostlin může způsobit posun IQ populace do vyšších sfér.