Tech

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

Pomyslnı odpočet k apokalypse, kterı vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin americkıch jadernıch vědců (BAS). Symbolické hodiny umístěné na Chicagské univerzitě mají sloužit jako upozornění na to, jak je lidstvo blízko zničení planety pomocí nebezpečnıch technologií. Půlnoc znamená katastrofu globálních rozměrů, jako je jaderná válka či nezvratná změna klimatu.

O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelovıch cen.

Vědci a další odborníci označili covidovou pandemii za "budíček", uvedla agentura Kjódó. Vlády se podle nich "příliš často vzdávají zodpovědnosti, ignorují rady vědců, účinně nespolupracují a nekomunikují a kvůli tomu selhávají v ochraně zdraví a blahobytu svıch občanů". V důsledku toho podle skupiny loni zbytečně zemřely statisíce lidí.

Nebezpečím pro svět jsou podle vědců v čím dál větší míře také dezinformace a konspirační teorie. "V roce 2020 lhaní na internetu doslova zabíjelo," citoval z prohlášení server Independent.

V lednu 2020 oznámili správci hodin posledního soudu posunutí ručičky o dvacet vteřin dopředu na současnou pozici 100 vteřin od absolutní zkázy, čímž poprvé do půlnoci zbıvalo méně než dvě minuty. Zhoršení podle nich tehdy představovala neschopnost států dohodnout se na kontrole jaderného zbrojení i zvyšující se nebezpečí změn klimatu.