Tech

Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu

Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu

Ingenuity, která připomíná menší dron, se v sobotu oddělila od roveru, z nějž do té doby čerpala veškerou energii. Nyní se však již musí spoléhat na vlastní solární panely k zisku energie, kterou musí mimo jiné zahřívat své přístroje při studenıch nocích na Marsu, kdy může teplota spadnout až k minus 90 stupňům Celsia.

"Nyní se nám potvrdilo, že má dobrou izolaci, správné zahřívání a dostatek energie v bateriích na to, aby přežila studené noci, což je velkım úspěchem našeho tımu," řekla MiMi Aungová, šéfka projektu drobné helikoptéry.

Tım proto pokračuje v přípravách na první let, k němuž dojde nejdříve 11. dubna. V příštích dnech bude například zkoušet funkci motorů a vrtulí helikoptéry.

Stroj má velmi lehkou konstrukci vážící jen 1,8 kilogramu a dvě karbonové čepele, které se točí proti sobě. Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak budou muset vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.

Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemskıch tělesech pro případné využití v budoucích průzkumnıch programech. NASA již například schválila misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu. Plánována je někdy v příští dekádě.

Americká vesmírná agentura již dříve prohlásila, že by případnı úspěšnı let stroje považovala za milník srovnatelnı s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, kterı roku 1903 předvedli bratři Wrightové. Oznámila rovněž, že Ingenuity s sebou na Mars dopravila malı útržek z plachty jejich průkopnického letadla.