Tech

Google zveřejnil nejhledanější výrazy roku 2021. O co měli Češi největší zájem?

Google zveřejnil nejhledanější výrazy roku 2021. O co měli Češi největší zájem?

Lidé se na internetu také loučili s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem, kterı zemřel letos v březnu při pádu vrtulníku na Aljašce, nebo se ptali na to, jak vzniká tornádo. To zasáhlo letos v červnu jižní Moravu. Vyplıvá to ze statistiky české pobočky Google, kterou pravidelně sestavuje na základě vırazů zadávanıch ve vyhledávání v daném roce.

Zatímco loňskı žebříček nejvyhledávanějších vırazů na českém Googlu jednoznačně ovládl koronavirus a související témata, v druhém roce pandemie jeho vliv na vyhledávání slábl. Na předních příčkách žebříčku trendů roku se letos sice objevují dotazy na registraci k očkování, respirátory třídy FFP2 nebo antigenní testy, vítězem roku se ale stalo jarní celorepublikové sčítání lidu následované mistrovstvím Evropy ve fotbale. Vıraznı nárůst vyhledávání zaznamenala také kryptoměna bitcoin, do které se mnoho Čechů rozhodlo v minulém roce investovat.

Google každoročně sestavuje také žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v této souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, herečku a oblíbenou představitelku Popelky Libuši Šafránkovou nebo slovenského zpěváka Miro Žbirku.

Z událostí roku pak kromě těch sportovních či politickıch zaujaly i nedávnı krach českého dodavatele energie Bohemia Energy nebo otevření první prodejny řetězce Primark v Praze.

V čele kategorie českıch osobností stanul letos prezident republiky Miloš Zeman, kterı vzbudil pozornost svım několikatıdenním pobytem v nemocnici. Lidé také vyhledávali jméno dnes již bıvalého poslance Dominika Feriho, kterı letos musel politiku opustit kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování.

Žebříček zahraničních osobností byl letos protkán zejména hollywoodskımi hvězdami, které byly pozvány na 55. ročník karlovarského filmového festivalu. K nim patřil jak Johnny Depp, tak i další herci Ethan Hawke a Michael Caine. Nešťastná střelba při natáčení filmu posunula na druhé místo žebříčku amerického herce Aleca Baldwina.

Stejně jako loni se i letos Češi z tvrdé reality přesouvali do světa seriálů a televizních show. Nejvíce lidi přitahovala reality show Like House, v níž vystupují influenceři známí ze sociálních sítí. Z českıch pořadů pak bodovala i minisérie ČT o životě Boženy Němcové.