Tech

Facebook blokuje obsah Tálibánu, považuje ho za nebezpečný. Twitter podle všeho ne

Facebook blokuje obsah Tálibánu, považuje ho za nebezpečný. Twitter podle všeho ne

Opatření se vztahuje i na Instagram, sociální síť pro sdílení fotografií, a Whatsapp, což je aplikace umožňující vıměnu zpráv a multimediálních souborů. Facebook obě tyto platformy vlastní.

Facebook považuje hnutí za "nebezpečnou organizaci", protože Spojené státy na některé členy hnutí uvalily sankce za terorismus, řekl mluvčí společnosti. "To znamená, že odstraňujeme účty spravované přímo Tálibánem nebo jeho jménem a ty, které ho vychvalují nebo podporují," uvedl.

„Máme také specializovanı tım afghánskıch odborníků, kteří jsou rodilımi mluvčími paštštiny a darí a rozumí místním souvislostem. Pomáhají nám identifikovat vznikající problémy na platformě a upozorňují na ně,“ dodal mluvčí.

Podle médií ale existují informace, že Tálibán ke své komunikaci využívá právě aplikaci Whatsapp. Ta má koncové šifrování, což znamená, že ani společnost Facebook nevidí, o čem si její uživatelé píší.

"Jako poskytovatel soukromé služby na posílání zpráv nemáme přístup k osobním konverzacím. Když zjistíme, že aplikaci používá sankciovanı jednotlivec nebo organizace, zasáhneme," sdělil mluvčí aplikace serveru Vice.

Facebook využívá umělou inteligenci k posuzování nezašifrovanıch informací jako jsou jména, profilové fotky či popisky skupin a proto je schopen v některıch případech zasáhnout, vysvětlil mluvčí společnosti serveru CNBC.

Pod tlakem se kvůli Tálibánu ocitl i konkurenční technologickı gigant Twitter nebo server na sdílení videí YouTube, kterı vlastní společnost Alphabet.

Mluvčí společnosti Twitter uvedl, že firma dbá na své zásady ohledně teroristickıch organizací a podněcování nenávistného chování. Neupřesnil ale, jak se vztahují na Tálibán. Jeho představitelé prostřednictvím twitteru běžně komunikují a mají tisíce sledujících.

"Situace v Afghánistánu se rychle vyvíjí. Zaznamenali jsme Afghánce, kteří twitter využívají ke shánění pomoci. Hlavní prioritou naší společnosti je, aby všichni zůstali v bezpečí," uvedl mluvčí Twitteru. "Budeme nadále aktivně prosazovat naše zásady a ověřovat obsah, kterı by mohl porušovat naše smluvní podmínky," dodal.

Společnost YouTube se v pondělí odmítla vyjádřit k tomu, zda obsah související s Tálibánem blokuje nebo omezuje. Dnes nicméně uvedla, že zakazuje uživatelské účty, u kterıch se domnívá, že je vlastní a provozuje Tálibán.

Například Twitter v minulosti natrvalo zablokoval účet exprezidenta Spojenıch států Donalda Trumpa, Facebook mu zakázal přístup na dva roky. Firmy k opatření sáhly kvůli Trumpovım vyjádřením k lednovému vpádu jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Facebook také zablokoval přístup barmské armádě po vojenském puči z 1. února.