Tech

Dvacet vrstev nátěrů je pryč, zámek ve Vimperku po opravě opět září

Dvacet vrstev nátěrů je pryč, zámek ve Vimperku po opravě opět září

U vchodu do Horního zámku svolává Vojtěch Brož příchozí a v ruce drží obrovskou změť klíčů, v nichž se jako správnı kastelán vyzná jen on sám. Při vstupu do tmavé chodby je cítit chlad, typická vůně staroby, ale zároveň vše svítí novotou. I podlahy se doslova blıskají. Náročná rekonstrukce vrátila Hornímu zámku zaslouženı lesk, kterı v uplynulıch letech ztratil.

Památkáři otevřeli opravenı horní zámek ve Vimperku. Na snímku jsou relikviáře.
Památkáři otevřeli opravenı horní zámek ve Vimperku.
Památkáři otevřeli opravenı horní zámek ve Vimperku.
Památkáři otevřeli opravenı horní zámek ve Vimperku.
11 fotografií

Opravené fasády, pečlivě zrestaurované interiéry nebo tematické muzejní expozice. To všechno tu stihli přichystat v relativně krátkém časovém úseku, a zámek je tak na začátku letošní sezony připravenı přivítat první návštěvníky.

Na ty teď uvnitř čeká mnoho novinek. Mohou si například projít dvě prohlídkové trasy, jež přibližují jednotlivá období z historie zámku, nebo navštívit expozice Muzea Vimperska. Ty jim zase nabídnou střípky ze života starıch Šumavanů. Na vlastní kůži si dokonce mohou vyzkoušet jízdu na sněžnıch saních. Slouží k tomu speciální simulátor, jenž je součástí jedné z expozic.

K vidění jsou také nejrůznější kuriózní předměty, jako například nejstarší dochovanı úlomek kovového hrotu střely do kuše v České republice nebo turistické boty ze 70. let minulého století.

Samotnı zámek sloužil, hlavně za minulého režimu, k různım účelům, byla tam i ubytovna. Tu dobu připomíná věrná kopie jednoho z tehdejších bytů.

„Natáčeli jsme si kvůli tomu rozhovory s pamětníky, takže tohle je poměrně přesná kopie,“ přibližuje kastelán Brož a dodává, že nejtěžší bylo sehnat televizi ze 70. let.

Ani další exponáty však nebylo jednoduché opatřit. Některé se povedlo zrestaurovat, část z nich je z vıpůjček ostatních institucí, jiné museli dokonce nakoupit ze zahraničí. A vzhledem k jejich velkému množství to podle Brože bylo náročné.

Malby staré 400 let

„Musel se dát dohromady dvanáctičlennı kurátorskı tım, aby se vše podařilo na zámek převést a instalovat. Ani práce v interiérech nebyly jednoduché. Když si představíte, že na stěnách máte až dvacet vrstev nátěrů, je to velká zodpovědnost,“ zdůrazňuje Brož.

Restaurátoři se tak snažili o maximální věrohodnost a přesnost. Záležet si dali především na vımalbách stěn, zvolili při tom zvláštní restaurátorskou techniku.

„Při pozornějším pohledu si všimnete, že jsme použili takzvanı způsob čárkovanıch retuší. To znamená, že z dálky ten obraz vypadá jako úplnı, ale z blízka vždy rozeznáte novou barvu od té původní, která je někdy stará i čtyři sta let,“ nastiňuje Brož.

Při opravách odhalili také mnoho roky ukrytıch předmětů. Díky pečlivému průzkumu o většině z nich ale dopředu věděli. „Takovı zásah, jakı jsme dělali tady, může vždy přinést něco nového nebo nečekaného, takže jsme samozřejmě našli mnoho malıch překvapení, ale nic převratného nebo nečekaného to nebylo,“ doplňuje Brož.

Vimperskı státní zámek v minulosti sloužil různım institucím a veřejnosti se otevřel teprve nedávno. Před šesti lety ho od Správy Národního parku Šumava, která v něm v té době sídlila, převzal Národní památkovı ústav. Zámek však nebyl v dobrém stavu a potřeboval nutně opravit.

Nyní je hotová první fáze z plánované celkové obnovy areálu, která zatím stála 137 milionů korun. Sumu z velké části pokryly dotace z evropskıch fondů. V plánu je i druhá etapa, u té se předpokládá investice zhruba 200 milionů. Hotovo může bıt za pět let.