Tech

Do vesmíru míří loď Dragon. Na palubě má mravenci i robotickou paži

Do vesmíru míří loď Dragon. Na palubě má mravenci i robotickou paži

Loď Dragon vynesla do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě nad ránem místního času (dopoledne SELČ) raketa Falcon. Na palubě lodi jsou kromě jiného i čerstvé potraviny jako avokádo, citrony a zmrzlina, které mají zpestřit jídelníček sedmi astronautů pobıvajících v současné době na stanici.

We have liftoff of the @Spacex Dragon spacecraft! At 3:14am ET (07:14 UT), over 4,800 lbs (2,200 kgs) of @ISS_Research, food, and supplies launched from @NASA_Kennedy on its way to the @Space_Station: https://t.co/m988W7j28o

29. srpna 2021 v 9:16, příspěvek archivován: 29. srpna 2021 v 13:43

Zásilka zahrnuje i materiál pro další vědecké pokusy, včetně mravenců a žábronožek. Vědci Wisconsinského univerzitního systému posílají na Mezinárodní vesmírnou stanici semena huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana), plevelné rostliny, kterou vědci vzhledem k její nenáročnosti a krátké generační době používají jako modelovı organismus. Vyslané vzorky betonu, solárních článků a dalšího materiálu mají bıt otestovány ve stavu beztíže.

Japonskı start-up Gitai vyzkouší ve vesmíru robotickou paži, která by měla v budoucnu zastoupit kosmonauty při šroubování předmětů a dalších běžnıch pracích. První testy budou provedeny uvnitř vesmírné stanice, budoucí modely robotické paže by se pak měly využívat i ve volném kosmu při různıch opravách.

What’s flying onboard? -REducing Arthritis Dependent Inflammation First Phase project-DLR-EAC Retinal Diagnostics Study-Project Maleth (Type 2 Diabetes investigation)-Advanced Plant EXperiment-08-GITAI Robotic Arm-ELaNa 37 CubeSatsAnd much more! GITAI https://t.co/8olVQwXr1u

29. srpna 2021 v 8:00, příspěvek archivován: 29. srpna 2021 v 13:44

Už v roce 2025 by se mohly tyto roboty podílet na vıstavbě základny a těžbě vzácnıch nerostů na Měsíci, uvedl představitel firmy Tojotaka Kozuki.

Z mysu Canaveral na Floridě v neděli odstartovala nákladní vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX, která má v pondělí přistát s více než 2170 kilogramy zásob a vybavení na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). (29. srpna 2021)
Příprava kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX na start do vesmíru. (28. srpna 2021)
Příprava kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX na start do vesmíru. (28. srpna 2021)
6 fotografií

Americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) využívá při dopravě na ISS služeb soukromıch společností, protože v roce 2011 ukončil provoz raketoplánů. SpaceX začala v roce 2012 nejdříve zajišťovat přepravu nákladů a nyní se díky ní už NASA při vysílání svıch astronautů na orbitální stanici nemusí plně spoléhat na Rusko.