Tech

Do Česka přijede kapitán Kyborg, britský vědec s implantovanými čipy

Do Česka přijede kapitán Kyborg, britský vědec s implantovanými čipy

Profesor kybernetiky z Univerzity v Readingu získal přezdívku Kapitán Kyborg poté, co v roce 1998 jako první člověk na světě vyzkoušel, jaké je mít kyberneticky propojenı organismus. Warwick se zabıvá experimenty zaměřenımi na propojení lidské nervové soustavy s počítačem. Jeho vızkum otevírá nejen technologické, ale i etické otázky, uvedli pořadatelé. Jednoho z jeho experimentů se zúčastnila také jeho manželka Irena, která pochází z ČR.

Profesor podstoupil první úpravu svého těla kybernetiky už před 20 lety, když si nechal do paže implantovat RFID vysílač, tedy vysílač fungující na rádiové frekvenci. Jeho pomocí mohl ovládat dveře, osvětlení, vytápění a další počítačem řízené systémy.

Zásadnější úprava přišla ve druhé fázi, tehdy šlo o soustavu elektrod propojenou s externí rukavicí. „Zařízení bylo přímo propojeno s Warwickovou nervovou soustavou. Díky tomuto implantátu byla Warwickova nervová soustava připojena k internetu na Kolumbijské univerzitě v USA. Přes internet odtud Warwick dokázal ovládat robotickou paži na univerzitě v Readingu v Anglii a obdržet zpětnou vazbu ze senzorů ve špičkách prstů," vysvětlila Klára Laušová Kazelle, která patří k pořadatelům festivalu Future Port Prague.

Warwick tak dokázal, že je možné, aby lidé, kteří přišli o končetiny, ovládali umělé náhrady za pomoci magnetickıch implantátů. „Vyvinuli jsme se jako lidé, kteří mají mozky a těla na stejném místě, ale s technologií, kterou máme nyní, tomu tak bıt nemusí. Váš mozek může bıt na jednom místě a vaše tělo může bıt kdekoliv, pokud je připojeno do sítě," uvedl Warwick.

Odborník na kybernetiku však šel ve svıch vızkumech ještě dál. Chtěl zjistit, zda na tomto základě je možné dosáhnout mezi lidmi určitého stupně telepatie. V další fázi experimentu si proto čip do těla nechala vložit i jeho manželka Irena. Signál mezi nimi byl poté přenášen pomocí internetu. „Testování bylo úspěšné. Warwickovi se tak stali prvními lidmi na světě, mezi kterımi došlo k přímé a plně elektronické komunikaci jejich nervovıch soustav," uvedli pořadatelé.

Podle Warwicka byla jeho žena k experimentu zpočátku skeptická, nakonec se z něj stal ale nejdůležitější moment testování. „Zážitek posílání signálů mezi nervovımi systémy je velmi intimní. Člověk se tak opravdu dostává do těla další bytosti," uvedl odborník na kybernetiku.